Sorana Cirstea si Monica Niculescu, calificate in sferturi la Shenzhen

monicaJucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Shenzhen (China), dotat cu premii totale de 750.000 de dolari, după ce a învins-o pe franţuzoaica Pauline Parmentier cu 6-2, 6-2.

Cîrstea (28 ani, 84 WTA) s-a impus după aproape 67 de minute de joc în faţa unei adversare mai bine cotate (32 ani, 56 WTA).

Românca nu şi-a pierdut niciodată serviciul, salvând singura minge de break de care a beneficiat Parmentier.

A venit rândul Monicăi Niculescu (foto) să repete performanța Soranei și asta după ce miercuri a reușit o victorie de senzație, 6-7, 6-3, 6-4 în fața Krystina Pliskova din Cehia.

După un prim set cedat la mare luptă în tie-break, românca a revenit puternic și și-a adjudecat următoarele două la capătul a peste două ore jumătate. Joi ambele vor juca în sferturile de finală ale întrecerii.