Categories Volei

Studentele incheie sezonul regulat pe podium

voleiÎn ultima etapă a Campionatului Național al diviziei A2 la volei feminin, faza I-a, retur, echipa CSU Oradea a pierdut jocul cu Politehnica Timisoara, disputat în deplasare, scor 3-1 (26-24, 25-13, 20-25, 25-11)
Săptâmâna acesta va începe playoff-ul, faza a II-a, primul joc fiind
programat sâmbătă 2 martie împotriva eschipei SCMU Craiova.

Echipa orădeană a efectuat deplasarea la Timișoara aliniind o echipă
foarte tânără, bazată pe studente și junioare, indiferent de acest
rezultat oaspetele păstrându-și poziția în clasament și încheind sezonul regulat pe locul 3.
Au lipsit din motive medicale și personale o serie de jucătoare
experimentate, însă remarcăm ca aspecte pozitive în acest joc debutul junioarelor Telian Diana, Talida Goia și Moldovan Miruna, precum și evoluția cu o constanță promițătoare a unei alte jucătoare de la LPS Bihorul Oradea, Bickfalvi Alexandra.
Primul set a fost cel mai echilibrat și adjudecat în prelungiri de echipa gazdă, iar apoi al doilea a fost câștigat clar de timișorence. În setul trei studentele orădene au reușit să revină și să câștige setul cu scorul de 25-20, însă în setul patru au revenit gazdelor ce au reușit să câștige partida.
Echipa CSU Oradea: Haidu Roxana, Adamcsik Daiana, Măran Andreea, Breban Alexandra, Pura Mădălina, Blaj Giulia, Telian Diana, Bikfalvi Alexandra, Rizea Antonia, Moldovan Miruna, Goia Talida. Antrenor:  Szabo-Alexi Mariana.
Rezultate din celelalte partide:
CSM Târgu Mureș – FC Argeș Pitești 3-0
CSM Sibiu – SCMU Craiova 3-0
CSM Lugoj CSM Sighetu Marmației 3-2
CSV Cetate Deva – CSM Timișoara 2-3

În urma acestor rezultate clasamentul la finalul fazei I este:
1. CSM Târgu Mureș 54 puncte, 2. FC Argeș Pitești 44 de puncte, 3. CSU Oradea 37 de puncte, 4. CSM Sibiu 34 puncte, 5. CSM Lugoj 34 puncte, 6.SCMU Craiova 23 puncte, 7. CSU Politehnica Timișoara23 puncte, 8. CSM Sighet 10 puncte, 9. Cetate Deva 6 puncte, 10. CSM Timișoara 5 puncte

Jocurile din faza a II-a din play off încep săptămâna viitoare și fiind
stabilite următoarele partide: CSM Târgu Mureș – CSM Sighetu Marmației, FC Arges Pitești – CSU Politehnica Timișoara, CSU Oradea – SCMU Craiova și CSM Sibiu – CSM Lugoj.

Așadar vă invităm sâmbătă 2 martie cu începere de la ora 11.00 la Sala Polivalentă a Universității din Oradea să susțineți universitarele orădene în primul joc din cadrul playoff-ului în partida cu echipa clasată pe locul 6, SCMU Craiova.

Câștigătoarea se va califica la turneul de promovare în divizia A1 și se
va decide în maxim 3 partide, meciul numărul doi se va disputa la Craiova în data de 9 martie, iar în cazul unui meci decisiv acesta va avea loc la Oradea în data de 16 martie.