Dupa zece ani, vine si Cupa Romaniei la Viitorul Constanta

viitorulLa zece ani de la înființare, FC Viitorul a reușit să câștige în premieră Cupa României. Echipa lui Gheorghe Hagi a învins-o în finală pe Astra Giurgiu, scor 2-1 după prelungiri. Condusă cu 1-0 la pauză, după o execuție de excepție din lovitură liberă a lui Alibec, FC Viitorul a egalat situația pe tabelă în minutul 76, iar meciul a intrat în prelungiri.Eric de Oliveira a adus victoria în minutul 106, însă eroul partidei a fost Ghiță, care a marcat golul egalizator și a scos de pe linia porții un șut al lui Begue (115′).

La finalul celor 90 de minute, cele două formații s-au aflat la egalitate, scor 1-1. Giurgiuvenii au deblocat tabela în finalul primei reprize (41′), grație unei reușite de senzație a lui Alibec . Atacantul Astrei a executat puternic o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri, lăsându-l fără reacție pe Cojocaru.

Conduși cu 1-0 la pauză, elevii lui Gică Hagi au ieșit hotărâți de la cabine și au reușit să egaleze scorul în minutul 76. Ianis Hagi a centrat perfect din corner, iar Virgil Ghiță a trimis cu capul în poarta lui Lazăr. Cinci minute mai târziu, Astra Giurgiu a rămas în inferioritate numerică. Romario Pires a primit al doilea cartonaș galben după un fault asupra lui Calcan și a fost eliminat.

ianisFC Viitorul a dat lovitura în prima repriză de prelungiri. Eric de Oliveira a fost omul potrivit la momentul potrivit. Calcan a sărit inspirat peste mingea venită de la Mladen, iar brazilianul a trimis cu latul dintr-o poziție ideală (106′). Totuși, eroul partidei de pe stadionul „Ilie Oană” din Ploiești a fost Ghiță, autorul primului gol al celor de la FC Viitorul. În minutul 115, Astra a fost extrem de aproape de egalare, însă Ghiță a respins incredibil cu capul, de pe linia porții, șutul lui Begue.

S-a terminat 2-1, iar FC Viitorul își trece astfel în palmares al doilea trofeu din istorie, după titlul de campioană din 2017. Astra rămâne cu patru trofee în vitrină: un titlu de campioană (2016), o Cupă (2014) și două Supercupe (2014 și 2016).

În urma acestui eșec, Astra Giurgiu a ratat și ultima șansă de a evolua în sezonul următor de Europa League. Echipa lui Costel Enache era obligată să câștige trofeul pentru a participa în cupele europene. Astfel, România va fi reprezentată de CFR Cluj, FCSB, CS Universitatea Craiova şi FC Viitorul.

Au evoluat echipele:

Astra Giurgiu: 1. Lazar – 19. Butean, 25. Cestor, 6. Bejan (90. Hambo ‘106), 3. Radunovic – 24. Mrzljak, 52. Pires – 95. Moise, 10. Llullaku (21. Erico ’86), 11. Gheorghe (88. Begue ’68) – 7. Alibec (96. Balaure ’72). Antrenor: Costel Enache

FC Viitorul: 12. Cojocaru (1. Tordai ’46) – 5. Mladen, 15. Ţîru, 2. Ghiţă, 6. De Nooijer – 96. Houri (16. Achim ’93), 99. Băluţă, 11. Vînă – 10. I. Hagi, 9. Rivaldinho (30. Calcan ’62), 13. Drăguş (24. Eric ’71). Antrenor: Gheorghe Hagi

Cartonaşe galbene: Mrzljak ’31, Pires ’44, ’81, Llullaku ’67, Erico ‘108 / Eric ‘90+1, Mladen ‘98

Cartonaş roşu: Pires ‘81