Categories Atletism

Bilant interesant pentru atletii romani la Campionatele Balcanice

Delegaţia României a cucerit 14 medalii, 3 de aur, 6 de argint şi 5 de bronz, duminică, la Campionatele Balcanice de atletism pentru cadeţi de la Istanbul, potrivit paginii de Facebook a Federaţiei Române de Atletism.

Medaliile de aur au fost câştigate de Andrea Lungu (aruncarea discului – 45,54 m), Mădălina Sîrbu (3.000 m – 9:59,33), Ioana Ştirbu (săritura în lungime – 5,92 m).

Au obţinut medalii de argint Corina Pantea (aruncarea ciocanului – 57,87 m), Dragoş Nicorici (aruncarea ciocanului – 70,66 m), Marius Vasile (aruncarea greutăţii – 18,15 m), Raul Dan (1.500 m – 4:12,57), Georgiana Timu (săritura în lungime – 5,66 m) şi ştafeta 4×100 feminin (Ioana Ştirbu, Iulia Dariana Grigoriu, Maria Valeria Bisericescu, Corina Ilinoiu).

Medaliile de bronz au fost obţinute de Robert Simion (110 mg – 14 sec 15/100), Tabita Teuşan (800 m – 2:14,78), Adrian Bondoc (800 m – 1:57,32), Alisia Paruba (aruncarea suliţei – 40,96 m; prima poziţie, a sârboaicei Adriana Vilagos, a fost în afara concursului), Cristian Meheş (aruncarea ciocanului – 65,88 m).

La cea de-a 17-a ediţie a Campionatelor Balcanice rezervate cadeţilor (U18), pe Stadionul Olimpic din Istanbul au participat 253 de sportivi din 16 ţări.

Obiectivul delegaţiei României era cucerirea a zece medalii, dintre care două de aur şi 12 calificări în finale.