Categories Atletism

Superba performanta pentru o sportiva de mare perspectiva

Atleta Katarina Johnson-Thompson (foto dreapta) din Marea Britanie a câştigat medalia de aur în proba de heptatlon din cadrul Campionatelor Mondiale de la Doha, devansând-o în clasamentul final pe belgianca Nafissatou Thiam, deţinătoarea titlului.

Acesta este primul titlu de campioană a lumii pentru sportiva britanică, în vârstă de 26 ani, care a stabilit şi un nou record personal, cu 6.981 puncte, cea mai bună performanţă mondială a anului.

Rivala sa belgiană, care a acuzat o accidentare la cot, a terminat concursul pe poziţia a doua, cu 6.677 puncte, intrând în posesia argintului. Treapta a treia a podiumului a fost ocupată de austriaca Verna Preiner, cu 6.560 puncte.

Concursul de decatlon s-a încheiat cu victoria germanului Niklas Kaul, tot cu un nou record personal (8.691 puncte). Acesta l-a devansat pe estonianul Maicel Uibo (8.604 puncte), medaliat cu argint, în timp ce bronzul a revenit canadianului Damian Warner (8.529 puncte).

Campionul mondial en titre, francezul Kevin Mayer, a abandonat înaintea probei de săritura cu prăjina, din cauza unei accidentări.

Eroina zilei de joi de pe stadionul Khalifa din Doha a fost însă Salwa Eid Naser din Bahrain, care a reuşit a treia performanţă din toate timpurile la 400 m feminin (48 sec 14/100), graţie căreia a intrat în posesia medaliei de aur.

Atleta de origine nigeriană, în vârstă de 21 ani, s-a impus în faţa marii favorite, Shaunae Miller Uibo din Bahamas, campioana olimipcă en titre, clasată pe locul secund, în 48 sec 37/100. Medalia de bronz a intrat în posesia jamaicanei Shericka Jackson, cronometrată în 49 sec 47/100.