Cel mai categoric succes care-i duce pe podium!!!

20191018_152304În cadrul rundei a IX-a a Ligii a 3-a de fotbal Bihor, CSC Sânmartin a obținut cea mai categorică victorie din acest sezon și anume 5-1 (3-1) cu Unirea Dej.

Gazdele au reușit un joc bun pe fondul unei prestații mult prea modeste a echipei vizitatoare care a făcut trei schimbări înainte de pauză. Dar una peste alta este o victorie pentru care gruparea din Sânmartin a făcăut un efort pentru a o obține.

Surprinzător oaspeții au deschis scorul prin Bogdan Pop, care a șutat modest, dar mingea deviată de un apărător l-a păcălit pe Barabaș (0-1).

Doar trei minute au condus dejenii, Sergiu Pop din penalty restabilind egalitatea (1-1). Florin Pop a făcut o cursă de toată frumuseștea pe dreapta a centrat perfect pentru Ban, care din fața liniei de poartă a îndeplinit o simplă formalitate (2-1).

De asemenea Sorian a executat o lovitură liberă din lateral, peste 30 metri, portarul advers a căzut cu tot cu minge în plasă (3-1).

În partea a doua vizitatorii au ieșit mai mult la joc, dar nu au avut consistență în terenul advers. Gazdele nu au mai forțat, Sorian din nou cu o execuție de generit a ridicat scorul la 4-1.

Apar schimbările normale și la gazde, Cuc revenind după o accidentare, iar Pintea și el primind minute după o problemă personală. Florin Pop într-o formă de zile mari după o cursă de peste 60 metri este blocat, pentru ca în primul minut de prelungire, în urma unui corner executat de Ban, același Florin Pop să blocheze un fundaș, mingea deviată poposind în plasă (5-1).

Succes extrem de motivand pentru elevii luo Călin Cheregi care ajuns la cea de-a treia victorie consecutivă și care reușeșt să înscrie 11 goluri în ultimele trei jocuri pe propriul teren.

Acum e nevoie de continuitate și de luciditate în ceea ce privește persioada următoare. Pentru o nou promovată, faptul că urmă pe podium după nouă etape este o realizare importantă, iar acest aspect le dă o mult mai multă încredere în munca pe care o vor depunde în viitor.

Vineri 25 octombrie, CSC Sânmartin va primi din nou la Sântion vizita celor de la CFR II Cluj.

CSC Sânmartin: Barabaș – Florin Pop, Nogo, Lupșe, Arsene (73 Pintea) – Habakuk (66 Cuc), Tiponuț, Brata (46 Andraș), Ban – Sorian, Sergiu Pop (89 Vancea). Antrenor: Călin Cheregi.

În celelalte jocuri ale rundei s-au înregistrat rezultatele:

CFR Cluj 2 – Avântul Reghin 3-3
Marius Simedru (15), Alin Fica (23, 44) / Adrian Murar (30 – penalty), Ovidiu Covaciu (73), Lucian Moldovan (80)
Sticla Arieşul Turda – Unu Fotbal Club Gloria 1-1
Cristian Paleoca (79) / Adrian Nalaţi (90+2)

8 Avântul Reghin 9 2 5 2 12-11 11
9 Minaur Baia Mare 8 3 2 3 8-7 11
10 Sănătatea Cluj 8 3 2 3 8-8 11
11 Unirea Dej 9 3 1 5 8-14 10
12 Unirea 1924 8 2 3 3 13-9 9
13 AFC Odorheiu Secuiesc 8 1 4 3 9-137
14 Metalurgistul Cugir 8 1 4 3 4-9 7
15 Industria Galda 8 1 0 7 8-24 3
16 SCM Zalău 8 2 2 4 11-13 2