Categories Alte sporturi

Tara Galilor profita de omul in plus si ajunge in careul de asi

Ţara Galilor a învins, duminică, la Oita, cu scorul de 20-19 (10-19), formaţia Franţei, calificându-se în semifinalele Cupei Mondiale de rugby. Francezii au dominat mare parte din meci, dar eliminarea lui Vahaamahina avea să-i readucă în joc pe galezi. Elevii antrenaţi de neo-zeelandezul Warren Gatland au întors scorul în ultimele minute şi au eliminat reprezentativa franceză.
Pentru francezi su marcat Vahaamahina ‘5, Olivon ‘8, Vakatawa ’31, eseuri, primul şi al treilea transformate de Romain Ntamack.

Pentru galezi au înscris Wainwright ’12 şi Moriarty ’74, eseuri, transformate de Dan Bigger şi tot Dan Bigger din două lovituri de pedeapsă, ’20 şi ’54.
În minutul 49, Sebastien Vahaamahina a fost eliminat, după ce a lovit violent cu cotul un adversar.

Reprezentativa Africii de Sud s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de rugby învingând, duminică, la Tokyo, cu scorul de 26-3, selecţionata ţării gazdă a competiţiei, Japonia.
Africa de Sud va întâlni în penultimul act, duminică, 27 octombrie, la Yokohama, naţionala Ţării Galilor.

În cealaltă semifinală, programată sâmbătă, 26 octombrie, tot la Yokohama, se vor întâlni Anglia şi Noua Zeelandă.