Campioana Romaniei da lovitura in Turcia!!! SENZATIONAL!!!

basCampioana Româmniei la baschet masculin, CSM U Oradea a disputat miercuri 30 octombrie jocul secund din FIBA EuroCup. Orădenii au jucat în Turcia cu Bahcesehir College Istanbul, echipă care a terminat unul dintre cele mai puternice campionate din Europa pe locul nouă.

În cele din urmă CSM U ORADEA, la cea mai solidă prestație a ultimilor ani se impune de-a dreptul senzațional cu scorul de 71-66 (17-23, 13-10, 14-13, 12-11).

Trae a deschis scorul pentru organizatori mult mai deciși, bihorenii au avut primele minute mai modeste fără curaj și inventivitate. Ca de obicei, atunci când adversarul trece în avantaj, angrenajul echipei orădene începe să funcționeze din ce în ce mai bine. Disputa se echilibrează, Zekovic, revenit după mici probleme medicale își face șimțită prezența. Primul sfert se încheie cu gazdele în avantaj.

Începe sfertul al doilea, mult mai echilibrat, campioana României are o intensitate mult mai mare în apărare, câștigă duel după duel, și încet, încet revine pe tabelă. Richard este extrem de eficient, iar Baciu înscrie și el primele puncte. Meciul se joace la intensitate maximă, gazdele sunt în pierdere de viteză.

Pauza este un sfertnic bun în ambele tabere. Turcii ies de la cabine deciși sp încheie meciul din acest sfert, dar replica vizitatorilor este una solidă. Apare pe parchet Brossard, Watson are mereu o viteză în plus, iar meciul este extrem de echilibrat. Acesta din urmă transformă și libera suplimentară, iar Richard & Co. vin la cinci lungimi în spatele favoriților locali. Johnson este greu de oprit sub panoul bihorenilor, Valeika este blocat în tentativa de a înscrie. Roș-albaștrii revin spectaculos, Richard are șansa egalării dintr-o aruncare deschisă de la distanță, Barnette capac de manul sub propriul panou. Pe final, Can Altinting modifică tabela.

55-50 arăta tabela.

Începe ultimul sfert, turnover al turcilor, Markovic două puncte ușoare. Altinting este penalizat cu fault antisportiv, timp de odihnă al organizatorilor care sunt în corzi. Apar din nou schimbări masiva la gazde, Barnette doar o tentativă transformată. Arbitrii schimbă decizia dictatpă inițial, Zekovic din poziție favorabilă ratează.

Markovic transformă tripla și pentru prima dată, Oradea trece în avantaj. 55-57!!! Broussard intercepție extrem de eficientă, se acordă două puncte deși mingea nu a intrat în coș, panoul fiind mișcat. Golden reduce din diferență, Markovic ratează, Broussard recuperează și ajunge la linia de libere. Înscrie doar o tentativă, Altan Erol de la distanță scutură plasa. 60-60. Timp de odihnă solicitată de Cristian Achim. Mai sunt de jucat peste patru minute. Apărare perfectă pentru campioni, care dau o replică peste așteptări, Broussard aruncă repede, românii sunt la o posesie avans. Markovic își depășește cu lejeritate adversarul direct, și înscrie, roș-albaștrii au patru lungimi avans.

Timp de odihnă algazdelor. Cameron pune mingea-n coș pentru gazde, Richard ratează. Timp de odihnă solicitat de Cristian Achim. Mai sunt de jucat un minut și 18 secunde, Zekovic din zero grade scutură plasa, Oradea are cinci lungimi avans. Mandok ajunge la linia de libere, înscrie ambele tentative.

Watson pierde posesia, turcii de două ori ratează sub panou, Watson este faultat, timp de odihnă solicitat din nou de Cristian Achim. Oradea are posesia, Markovic aruncă de la distanță, ratează, Zekovic extrem de inspirat deviază în coș, Take cu o ultimă tentativă ratează. Succes enorm pentru baschetul masculin românesc și în special pentru CSM U Oradea care a arătat ca și o adevărată echipă de campioni.

Extraordinară prestație întregii echipe în ultimul sfert când au gestionat perfect avantajul și și-au îndeplinit fiecare sarcinile trasate de Achim. Pas mare, enorm în bacshetul românesc la nivelul echipelor de club.

Cei mai buni marcatori ai partidei au fost Golden 24 puncte, Johnson 16 de la învinși, respectiv Zekovic 16 puncte, Markovic 14, Watson 12.