Cupa Romaniei la fotbal a ajuns in faza sferturilor de finala

fotJoi, 31 octombrie, au fost programate ultimele jocuri din optimile de finală ale Cupei României, ediția 2019/2020.

În primul joc programat, reprezentanta eșalonului trei, Metalul Buzău, a cedat pe teren propriu în fața celor de la Poli Iași. Popadiuc (20), Horșia (49) și Hațieganu (81) au fost autorii golurilor înscrise de formația ieșeană.

Surpriza zilei a venit din partida Sepsi OSK – Astra Giurgiu. Formația din Sfântu Gheorghe a eliminat din competiție finalista sezonului trecut, Astra Giurgiu, după ce a câștigat cu 4-2 partida din optimile de finală disputată pe teren propriu. Golurile au fost marcate de Goran Karanovic, autor al unei ”duble (29 și 57), Fulop (2) și Konongo (50).

Faza optimilor de finală a fost închisă de partida dintre FC Voluntari și Universitatea Craiova. Echipa lui Victor Pițurcă a marcat de patru ori în poarta lui Mitrev! Internaționalul de tineret,Valentin Mihăilă, a înscris de două ori în 8 minute (12 și 20)! Celelalte două goluri le-au aparținut lui Cicâldău (53 – din penalty) și Al. Ioniță (75).

Echipele calificate în sferturile de finală ale Cupei României, ediția 2019/2020: Hermannstadt, FCSB, Academica Clinceni, Petrolul Ploiești, Dinamo, CSM Politehnica Iași, Sepsi OSK Sf. Gheorghe și Universitatea Craiova!