Categories Polo

Invinsi la debutul oficial al competitie

Echipa masculină de polo pe apă a României a fost învinsă de formaţia Olandei cu scorul de 9-8 (2-2, 3-2, 1-4, 3-0), marţi, în Grupa B a Campionatelor Europene de la Budapesta, scrie Agerpres.

Tricolorii au început destul de bine şi au condus cu 1-0 şi 2-1, dar apoi Olanda a preluat iniţiativa şi s-a desprins la 5-3. România a avut un sfert trei excelent (4-1) şi a întors scorul de la 5-6 la 8-6, însă ultima repriză a aparţinut batavilor, care au marcat trei goluri şi au obţinut victoria la limită, cu 9-8.

Pentru echipa României, antrenată de grecul Athanasios Kechagias, au marcat Mihnea Gheorghe (3 goluri), Andrei Prioteasa (2), Cosmin Radu (1), Vlad Georgescu (1) şi Tudor Fulea (1).

Golurile echipei Olandei au fost reuşite de Jorn Winkelhorst (3), Guus van Ijperen (2), Harmen Muller (1), Pascal Janssen (1), Thomas Lucas (1), Jesse Nispeling (1).

Marţi are loc şi celălalt meci din grupă, Serbia – Rusia.

În etapa a doua, pe 16 ianuarie, România va înfrunta Serbia (14:00, ora României), campioana europeană şi olimpică en titre, iar Rusia va primi replica Olandei (15:30).