Europa League a ajuns în faza sferturilor de finală

Formatiile Wolverhampton si FC Basel s-au calificat, joi seara, in sferturile de finala ale Ligii Europa, trecand in optimi de Olympiacos Pireu, respectiv Eintracht Frankfurt.

FC Basel s-a impus cu scorul de 1-0, pe teren propriu, in returul optimilor cu Eintracht, dupa ce in tur a castigat cu 3-0. A marcat Frei, in minutul 87.

Acelasi scor, 1-0, s-a inregistrat si in partida Wolverhampton – Olympiacos. A inscris Jimenez, in minutul 8, din penalti. In tur, scorul a fost 1-1.

Joi s-au calificat in sferturile Ligii Europa si FC Sevilla (scor 2-0 cu AS Roma) si Bayer Leverkusen (1-0 in returul cu Glasgow Rangers; in tur a fost 3-1).

Miercuri au obtinut calificarea Manchester United, Internazionale Milano, Sahtior Donetk si FC Copenhaga.

Turneul Final 8 va avea loc in Germania.

In sferturi, programate luni si marti, Sahtior Donetk va evolua cu Basel, United cu FC Copenhaga, Inter cu Leverkusen si Sevilla cu Wolverhampton.