Categories Atletism

Atletul orăden Mark Fandly, locul 7 cu ștafeta la CM

Atleţii români au reuşit trei clasări pe locul al şaptelea, duminică, în ultima zi a Campionatelor Mondiale Under-20 de la Nairobi, poziţie care rămâne cea mai bună a sportivilor noştri în Kenya.

În finala feminină la săritura în înălţime, Federica Gabriella Apostol s-a clasat pe şapte, cu 1,84 metri, iar Alesia-Maria Rengle a fost ultima (12), cu 1,75 metri.

Pe şapte a încheiat şi Maria-Talida Sfârghiu la 1.500 m, cu timpul de 4 min 26 sec 68/100.

România a ocupat locul 7 în proba masculină de ştafetă 4×400 m, Denis Simon Toma, Mark Daniel Fandly, Adrian Bondoc şi Remus Andrei Niculiţă fiind cronometraţi în 3 min 10 sec 07/100. Legitimat la CN „Mihai Eminescu” CSU Oradea, unde este pregătit de antrenorul Florin Indrie, Márk Fándly devine încet dar sigur unul dintre sportivii de viitor ai județului.