Efort colectiv intens pentru o calificare meritată

Jocurile de miercuri din Faza a III-a a Cupei României au avut loc miercuri 25 august. Pe stadionul Iuliu Bodola din Oradea, CSO a reușit un succes pe deplin meritat scror 1-0 în fața celor de la CSM Zalău. Disputa a fost una în general echilibrată cu momente bune de joc de ambele părți. Oasppeții o echipă mai experimentată și masivă au început prin a pune stăpânire pe joc, dar nu au avut cursivitate în fața porții adverse. De cealaltă parte, orădenii s-au limitat la arunca mingi la bătaie fără continuitate, lipsindu-le forța ofensivă. Cu o echipă în formare, bihorenii au reușit deschiderea scorului prin Lezeu care a finalizat cu un șut plasat o acțiune de atac. până la pauză, alb-verzii au irosit o lovitură de la 11 metri destul de ușor acordată,Miron parând lovitura lui Latan. În partea a doua, Meșter de la gazde a fost cel mai periculos de pe tere. de partea cealaltă zălăuanii în disperare de cauză, au forțat mereu pe atac dar luciditatea și creativitatea nu sunt punctele lor forte. Sergiu Pop, mereu cu spatele la poartă nu poate face totul de unu singur. În final de partidă, elevii lui Florin Fărcaș au marcat dinnou dar reușita a fost anulată discutabil pe motiv de ofsaid. La faza respectivă, portarul advers s-a accidentat. Cum au efectuat toate schimbările, locul acestuia în poartă a fost luat de un jucător de câmp. Una peste alta o calificare pe deplin maritată a fosrmației mult mai pragmatice cu un joc econom. Gruparea din Zalău este pregătită de pe banca tehnică de orădeanul George Zima, cel care î szonul trecut a antrenat la Șimleu.
miercuri, 25 august 2021, ora 17:30
Sănătatea Cluj – Universitatea Cluj 0-4
Iaser Țurcan (37), Alexandru Boiciuc (62), Tudor Vomir (81), Andrei Blejdea (83 – penalty)
Avântul Periam – Ripensia Timișoara 1-4
Raul Gălățan (84) / Mihai Ion (1), Emmanuel Ernest (66, 68, 85)
Voinţa Stremţ – CS Comunal Şelimbăr 0-4
Alexandru Curtean (45), Daniel Tătar (48), Nicolas Antone (56), Alexandru Neacșa (58 – penalty)
SC Popeşti Leordeni – Unirea Slobozia 0-1
Robert Mustacă (90+3)
CS Năvodari – Unirea Constanţa 3-1
Raimond Fița (13), Ciornei (71), Adrian Decu (78) / Dragoș Grigore (61 – penalty)
Dacia Unirea Brăila – SC Oţelul Galaţi 1-0
Narcis Ioniță (38 – penalty)
CA Oradea – SCM Zalău 1-0
Alexandru Lezeu (37)
Şomuz Fălticeni – Dante Botoşani 3-1
Robert Ciobanu (43, 60), Vasile Padovei (53) / Alexandru Marin (28)
Progresul Ezeriş – CSM Reşiţa 2-3 după prelungiri (2-2 după 90 de minute, 2-3 după 120 de minute)
Ionuţ Derbac (33), Takenori Kawagoe (49) / Sergiu Rimovecz (10), Valentin Munteanu (44), Ionuț Cioinac (111)
Huşana Huşi – Ştiinţa Miroslava 2-1
Eduard Sandu (87 – penalty, 90+2) / Irinel Popescu (32)

Fotbal Comuna Recea – Minaur Baia Mare 0-3 – la ”masa verde”
Fosta divizionară secundă s-a desființat în această vară, în urma retrogradării. Detalii AICI.

Metalul Buzău – FC Buzău 1-3
Gloria Bistriţa Năsăud – Unirea Dej 2-4 după prelungiri (1-1 după 90 de minute, 1-3 în prelungiri)
CSM Jiul Petroşani – CS Hunedoara 0-5
ACSO Filiaşi – Vediţa Coloneşti 11-10 după lovituri de departajare (2-2 după 90 și 120 de minute, 9-8 la lovituri de departajare)
Sporting Roşiori – CSM Slatina 0-1
FC Pucioasa – Unirea Bascov 0-2
Crişul Chişineu Criş – Şoimii Lipova 0-2
AFC Odorheiu Secuiesc – Unirea Ungheni 3-1
Recolta Gheorghe Doja – Agricola Borcea 3-1
CSM Focşani – Aerostar Bacău 4-6 după lovituri de departajare (2-2 după 90 și 120 de minute, 2-4 la lovituri de departajare)