Clujenii nu fac față unei competiții modeste europene

CFR Cluj a fost învinsă de echipa olandeză AZ Alkmaar cu scorul de 2-0 (1-0), joi seara, pe AZ Stadion din Alkmaar, într-un meci din Grupa D a competiţiei de fotbal Europa Conference League.

AZ s-a impus prin golurile marcate Albert Gudmundsson (5) şi Vangelis Pavlidis (86), iar campioana României are din ce în ce mai puţine şanse de a trece de faza grupelor.

Gazdele au deschis rapid scorul, prin islandezul Gudmundsson (5), care s-a desprins din marcajul lui Camora la centrarea lui Karlsson.

AZ a fost aproape să îşi majoreze avantajul în min. 24, când Bălgrădean a respins şutul lui Pavlidis, dar Gudmundsson a reluat alături.

Treptat CFR a jucat tot mai bine şi s-a apropiat de poarta olandeză, dar Bordeianu (30) şi Culio (34) au fost imprecişi. Cea mai bună situaţie avută de clujeni în prima repriză a venit în min. 39, la un contraatac purtat de Camora, a cărui centrare a fost deviată de un fundaş, dar portarul Vindahl-Jensen a respins de lângă bară.

Repriza secundă a început cu AZ la cârmă, japonezul Sugawara (47) ratând desprinderea cu un şut din unghi, blocat de Bălgrădean. Apoi, suedezul Karlsson (53) a căutat colţul lung, dar mingea a ocolit poarta. Pavlidis nu a ajuns la centrarea lui Wijndal în faţa porţii (58).

Prima oportunitate a echipei antrenate de Dan Petrescu a fost şutul lui Camora (59), de la 25 de metri, care s-a dus, însă, pe lângă ţintă.

AZ Alkmaar a mai ratat prin Gudmundsson (78), care a trimis cu capul peste poartă, la centrarea lui Karlsson.

CFR a fost aproape de egalare în min. 85, când Deac a şutat cu efect de la 20 de metri, dar mingea a lovit bara. Un minut mai târziu, gazdele tranşau soarta partidei, grecul Pavlidis marcând simplu la centrarea lui Karlsson (86).

Ultima ocazie a aparţinut tot gazdelor, dar Martins Indi (90+1) a reluat peste poartă cu capul.

CFR fusese învinsă şi la Cluj-Napoca de AZ, cu 1-0.

În celălalt meci al grupei, Randers FC a remizat acasă cu FK Jablonec, 2-2.

În clasament, AZ Alkmaar ocupă primul loc, cu 10 puncte, urmată de FK Jablonec, 5 puncte, Randers FC, 4 puncte, CFR Cluj, 1 punct.

CFR va juca următorul meci pe 25 noiembrie, cu Randers, în deplasare, iar pe 9 decembrie va evolua acasă cu Jablonec.

Rezultatele de joi:
Grupa A
Broendby IF – Glasgow Rangers 1-1
Au marcat: Leon Balogun (autogol) 45, respectiv Ianis Hagi 77.

Olympique Lyon – Sparta Praga 3-0
Au marcat: Islam Slimani 61, 63, Karl Toko Ekambi 90+2.

Real Sociedad – Sturm Graz 1-1
Au marcat: Alexander Soerloth 53, respectiv Jakob Jantscher 38.

Legia Varşovia – Napoli 1-4
Au marcat: Mahir Emreli 10, respectiv Piotr Zielinski 51 – penalty, Dries Mertens 75 – penalty, Hirving Lozano 79, Adam Ounas 90.

Leicester City – Spartak Moscova 1-1
Au marcat: Daniel Amartey 58, respectiv Victor Moses 51.
Jamie Vardy (Leicester) a ratat un penalty în min. 75 (a apărat Aleksandr Selihov).

Olympiakos Pireu – Eintracht Frankfurt 1-2
Au marcat: Youssef El Arabi 12, respectiv Daichi Kamada 17, Jens Hauge 90+2.

Royal Antwerp – Fenerbahce Istanbul 0-3
Au marcat: Mert Hakan Yandaş 9, Max Meyer 16, Mergim Berisha 29.

Galatasaray Istanbul – Lokomotiv Moscova 1-1
Au marcat: Sofiane Feghouli 43, respectiv Francois Kamano 72.

Olympique Marseille – Lazio Roma 2-2
Au marcat: Arkadiusz Milik 33 – penalty, Dimitri Payet 82, respectiv Felipe Anderson 45+5, Ciro Immobile 49.

A marcat: Kanga Guelor (autogol) 56.
Cartonaşe roşii: Milos Degenek (Steaua Roşie, 12), Marko Gobeljic (Steaua Roşie) 90+4.

Sporting Braga – Ludogoreţ Razgrad 4-2
Au marcat: Al Musrati 25, Iuri Medeiros 37, Wenderson Galeno 40, Mario Gonzalez 73, respectiv Pieros Sotiriou 33, Igor Plastun 79.

Bayer Leverkusen – Real Betis Sevilla 4-0
Au marcat: Moussa Diaby 42, 52, Florian Wirtz 86, Nadiem Amiri 90+1.
Cartonaşe roşii: Nabil Fekir (Betis) 90+3, Kerem Demirbay (Bayer) 90+3.

Ferencvaros Budapesta – Celtic Glasgow 2-3
Au marcat: Josip Juranovic 11, Myrto Uzuni 86, respectiv Kyogo Furuhashi 3, Jota 23, Liel Abada 60.

KRC Genk – West Ham United 2-2
Au marcat: Joseph Paintsil 4, Tomas Soucek (autogol) 87, respectiv Said Benrahma 59, 82.

Dinamo Zagreb – Rapid Viena 3-1
Au marcat: Bruno Petkovic 12, Komnen Andric 34, Josip Sutalo 83, respectiv Christoph Knasmullner 8.