Categories Alte sporturi

Doar Alexandru Raicu a avut o evolutie pozitiva

raicuAlexandru Raicu (foto în acțiune) a avut cea mai bună evoluţie dintre judoka români prezenţi la Grand Slam-ul de judo de la Paris, din circuitul mondial al Federaţiei internaţionale, după ce a fost eliminat în optimile de finală ale categoriei 73 kg.

Raicu i-a învins în primele tururi pe Magner Mendes (Insulele Capului Verde) şi Frigyes Szabo (Ungaria), înainte de a pierde la kosovarul Akil Gjakova.

La categoria +100 kg, Vlăduţ Simionescu l-a întrecut pe tunisianul Faicel Jaballah, dar a pierdut în turul 2 la israelianul Or Sasson.

La categoria 81 kg, Marcel Cercea a pierdut în primul tur la americanul Arthur Whright, în timp ce Vlad Vişan a fost eliminat de italianul Antonio Esposito.

În prima zi a competiţiei, sportivele Andreea Chiţu (52 kg), Corina Ştefan (57 kg), Loredana Ohâi (57 kg) şi Monica Ungureanu (48 kg) au ieşit din cursa pentru medalii din primele două tururi.

La competiţia pariziană au participat 572 judoka din 97 de ţări.