Doua tie-break-uri castigate, o duc pe Simona Halep in semifinale

halepSimona Halep cap de serie numărul 1 și numărul doi mondial, a jucat joi 14 februarie în sferturile de finală a turneului de la Doha în cadrul Qatar Total Open. Adversară i-a fost Julia Goerges din Germania.

În primul set Simoan Halep a condus cu scorul de 4-0, și 5-2, dar în cele din urmă abia în tie-break a reușit să se impună. A urmat un al doilea set din nou extrem de echlibrat, Julia Georges a reușit break-ul anulat în cele din urmă de româncă.

Din nou s-a ajuns la tie-break. De astă dată nemțoaica a fost mai lucidă și a gestionat mai bine situția, Simona Halep a salvat două mingi de set. A avut minge de meci, pe care a frunctificat-o la prima oportunitate. Din nou 7-6.

Qatar Total Open se dispută în perioada 11-16 februarie 2019. Face parte din categoria „Premier”, are loc pe suprafață hard, iar premiile sunt în valoare totală de $ 916,131.

Ultima câștigătoare a competiției este Petra Kvitova (2018), iar la dublu Gabriela Dabrowski / Jelena Ostapenko.