Simona Halep depasita in sferturi de finala la Dubai

DUBAI, UNITED ARAB EMIRATES - FEBRUARY 21:  Belinda Bencic of Switzerland  plays a forehand against Simona Halep of Romania during day five of the Dubai Duty Free Tennis Championships at Dubai Tennis Stadium on February 21, 2019 in Dubai, United Arab Emirates. (Photo by Francois Nel/Getty Images)

Simona Halep nu a avut zi de pauză la Dubai. Ea a jucat joi 21 februarie în sferturile de finală ale turneului contra elvețiencei Belinda Bencic.

Din păcate pentru ea, după un prim set câștigat la mare luptă 6-4, Simona Halep a cedat în următoarele două 4-6, 2-6. În setul secund la 4-2 pentru ea, a avut unele șanse irosite, iar meciul s-a schimbat total din acel moment.

De-a lungul timpului, Belinda Bencic (foto) şi Simona Halep s-au mai întâlnit de două ori, scorul fiind egal.

În 2014 românca s-a impus în turul trei la Wimbledon, scor 6-4, 6-1, iar în 2015 Bencic și-a luat revanșa în finala de la Toronto, ajutată însă de epuizarea jucătoarei noastre, care s-a retras la scorul de 7-6, 6-7, 3-0, pentru adversara ei.