Au fortat doar cat a fost nevoie pentru o victorie concludenta

handCSM Oradea a obținut a 9-a victorie în sezonul competițional 2018/19. Echipa antrenată de George Tăutu a învins Potaissa 2 Turda, scor 41-37, într-o partidă contând pentru etapa a 14-a din Seria D a Diviziei A – ediția 2018/19.

Gazdele au controlat prima repriză, pe parcursul căreia au marcat de 22 ori, desprinzându-se la cinci lungimi. Repriza secundă a fost la fel de generoasă în realizări pe tabela de marcaj, CSM-ul impunându-se la o diferență de patru lungimi.

Prin prisma acestui rezultat, CSM Oradea revine pe locul al 2-lea în clasament cu 27 puncte după 14 meciuri disputate. Este o poziționare cel puțin provizorie, în condițiile în care tot sâmbătă (23.02) este programat duelul direct al rivalelor CSM-ului la supremație în Seria D. HCM Sighișoara primește vizita lui HC Szejke Odorhei, ocupantele primelor două poziții înaintea acestei etape.