Simona Halep cedeaza in ultimul act al turneului de la Madrid

simoSimona Halep (foto), locul 3 WTA, a pierdut a patra finală jucată la Madrid Open, fiind învinsă, sâmbătă, cu scorul de 6-4, 6-4, de olandeza Kiki Bertens, locul 7 WTA. În urma acestui rezultat, Halep a ratat şi ocazia de reveni pe locul I WTA, însă ea va urca o poziţie, în clasamentul ce va fi publicat luni. Sportiva română a ajuns la 17 finale pierdute din 35 jucate, două în faţa olandezei. Simona Halep a declarat, sâmbătă seară, că speră să mai aibă ocazia de a juca împotriva olandezei Kiki Bertens, deoarece trebuie să-şi ia revanşa după ce aceasta a învins-o în două finale, la Cincinnati şi Madrid. Jucătoarea olandeză Kiki Bertens a declarat, sâmbătă, după ce a câştigat Madrid Open, că Simona Halep o face să joace cel mai bun tenis.

Deşi tocmai a fost înfrântă în finala turneului la care se simte excelent de fiecare dată, Simona are grijă ca adversara ei să aibă parte de momentul destinat campioanei. Nu-i poartă pică, nu ţine un discurs plat, ba dimpotrivă, glumeşte, le mulţumeşte celor din public, organizatorilor, iar mai presus de toate, ZÂMBEŞTE şi nu e puţin lucru. Câţi dintre noi am mai zâmbi după un astfel de joc? Răspundeţi-vă sincer.

Da, a pierdut azi în faţa olandezei, dar a câştigat în faţa vieţii. Respect, S1mona! 🧡