Liderul sufera dar castiga un punct meritat la Livada

rsz_img_20190515_182459Miercuri, 15 mai s-au desfășurat celelalte jocuri din cadrul etapei a 26-a a Ligii a 4-a de fotbal Bihor.

Cel mai atractiv joc a avut loc la Livada acolo unde liderul întrecerii a câștigat un punct meritat în fața gazdelor care s-au autodepășit și au făcut cel mai bun joc al sezonului. Oaspeții din Sânmartin au deschis scorul prin Sergiu Pop la capătul unei faze cursive de atac.

Până la pauză, disputa a fost extrem de internsă, cu faze la ambele porți.

Surprizător, de la cabine liderul iese mult mai relaxat, face pasul în spate lucru de care profită din plin gazdele. Micaș înscrie cu un șut plasat, iar David, cu o execuție deviată își duce echipa în avantaj. Așadar 2-1 în favoarea organizatorilor. Cu multă încredere, organizatorii nu renunță și ies la joc.

Elevii lui Călin Cheregi apasă pe accelerator și trec la cârma partidei. Sorian reușește egalarea la capătul unei faze fixe, gazdele solicită ofsaid, nici vorbă de așa ceva. La scorul de 2-2, cu largul concurs al tânărului portar al gazdelor, Sergiu Pop reușește dubla, iar Sânmartinul trece în avataj. Minge lungă de 40 m, portarul ezită, S. Pop cu latul înscrie plasat.

Mai sunt de jucat 10 minute. Marian și Lele scapă singuri pe contraatac, primul șutează modest, mingea lovește iarba și sare peste brațele portarului advers. 3-3.

Se joacă pe contre, liderul forțează golul victoriei, jucătorii antrenați de Mădălin Popa se apără eroic.

În minutele de prelungire, Lele scapă din nou sigur, șutează plasa, mingea trece puțin pe lângă poartă.

Surprinzător, CAO pierde la Aleșd în fața unei echipe amenințate cu retrogradarea, în timp ce Sântandreiul cu multe indisponibilități nu trece de Mădăras. Șteienii la cel mai categoric succes din acest sezon, în timp ce Beiușul nu trece de Oșorhei.