Rafa Nadal, de noua ori campion la Roma!!!

rafaRafael Nadal a câștigat pentru a noua oară titlul de la Roma, după ce l-a învins în finală pe rivalul său Novak Djokovic, scor 6-0, 4-6, 6-1. Pentru Nadal, titlul de la Foro Italico este primul din acest sezon și al 81-lea din carieră. Aceasta a fost a 26-a victorie a ibericului în fața lui Nole, sârbul impunându-se în 28 de confruntări directe.

Ultima victorie a lui Nadal în fața lui Djokovic avea loc tot la Roma, în semifinalele ediției din 2018 (7-6, 6-3). Au urmat două victorii ale sârbului, la Wimbledon (6-4, 3-6, 7-6, 3-6, 10-8) și la Australian Open (6-3, 6-2, 6-3).
O singură dată a mai pierdut Djokovic un set la 0. La Roland Garros 2017, Dominic Thiem l-a învins pe sârb în sferturi, scor 7-6, 6-3, 6-0. Pentru Nadal, acesta a fost al patrulea „bagel” la această ediție a turneului de la Roma.
Nadal și Djokovic s-au mai întâlnit de patru ori în ultimul act al turneului de la Roma, cei doi împărțindu-și titlurile (Nadal – 2009, 2012; Djokovic – 2011, 2014).
429 de victorii și 39 de înfrângeri a înregistrat Rafael Nadal pe zgură. Titlul de la Roma este al 58-lea câștigat de spaniol pe această suprafață.