Dubla oradeanului Claudiu Keseru, mentine Romania cu sanse de calificare la Euro

Keseru_Norvegia-768x512Echipa Națională de fotbal a României a întâlnit, vineri, reprezentativa Norvegiei, în a treia etapă a Grupei F din cadrul preliminariilor Campionatului European 2020. La finele unor 90 de minute extrem de intense, tricolorii au terminat la egalitate scor 2-2 (0-0).

Cu trei puncte adunate din primele două meciuri, România avea nevoie de victorie la Oslo, pentru ai noștrii urmând meciul din Malta. În minutul 56, gazdele au deschis scorul, Anton pierde mingea, Odegaard trage la poartă, balonul este deviat de Grigore, Elyounoussi urmărește și trimite în poartă. Tătărușanu nu a putut face nimic (1-0).

Se face 2-0 în minutul 71,  Joshua King îi dă mingea printre picioare lui Grigore și îi pasează lui Odegaard care scapă singur cu Tătărușanu și înscrie cu sânge rece. Contra schimbă automat, minutul 76 Gol România! Grigore recentrează cu capul, Keșeru împinge în poartă din 2 metri. În al doilea minut al prelungirilor, orădeanul Claudiu Keseru restabilește egalitatea. Cleo e pe fază înscrie din fața porții, după ce șutul lui Maxim este deviat.

Norvegia: Grytebust – Elabdellaoui, Nordtveit, Ajer, Aleesami – Odegaard, Selnæs, Berge, Henriksen – King, T. Elyounoussi (Kamara ’84). Antrenor: Lars Lagerback

România: Tătărușanu – Chipciu, Săpunaru, Grigore, Toșca – Anton, Stanciu (Maxim ’71) – Deac, Keșeru, Grozav (Hagi ’60) – Pușcaș (Țucudean ’60). Antrenor: Cosmin Contra