O australianca de 23 ani se impune la Roland Garros

asleJucătoarea australiană de tenis Ashleigh Barty, locul 8 WTA şi favorită nr. 8, a câştigat sâmbătă finala feminină a turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului, după ce a dispus în două seturi, 6-1, 6-3, de cehoaica Marketa Vondrousova (38 WTA).

Ashleigh Barty (foto), 23 ani, s-a impus într-un meci fără istoric, pe care l-a dominat de la un cap la celălalt şi pe care şi l-a adjudecat într-o oră şi 12 minute, având nevoie de mai puţin de 30 de minute pentru a câştiga primul set.

Australianca a câştigat primul său trofeu de Mare Şlem, după ce obţinuse cea mai bună performanţă la Australian Open 2019, unde a ajuns în sferturi.

Pentru ambele jucătoare, disputarea finalei de pe zgura pariziană a fost o premieră.

Pe parcursul meciului, Barty a reuşit trei aşi dar a avut mai multe greşeli neforţate (26) faţă de adversara sa care a avut doar 22.