Categories Alte sporturi

Tinerii judoka romani se fac remarcati inca de la cadeti

ivaneSportivii români au cucerit patru medalii, una de argint şi trei de bronz, în primele două zile ale Campionatelor Europene de judo pentru cadeţi de la Varşovia.

Florentina Ivănescu a obţinut, vineri, medalia de argint la cat. 57 kg, după ce a fost învinsă în finală de turcoaica Ozlem Yildiz. Ivănescu câştigase până în ultimul act meciurile cu Isobel Kitchen (Marea Britanie), în optimi, cu Fationa Kasapi (Kosovo), în sferturi, şi cu Alexe Wagemaker (Olanda), în semifinale.

Medaliile de bronz au fost câştigate de Giorgia Hagianu (cat. 40 kg), Iasmina Covaciu (48 kg) şi Alexandru Matei (50 kg).

Andrei Anghel (50 kg) s-a clasat pe locul 7, iar Silvia Gherman (48 kg) a ocupat locul 9.

România a deplasat un lot de 20 de judoka la Varşovia (10 la feminin, 10 la masculin), iar ultimii patru vor evolua sâmbătă. Duminică vor avea loc întrecerile pe echipe mixte.

La competiţie s-au aliniat 431 de sportivi din 39 de ţări, 234 la masculin şi 197 la feminin.