Categories Tenis

Irina Bara se califica in sferturi de finala la Jurmala

bara 3Irina Bara, locul 213 WTA, a învins-o, joi, cu scorul de 7-6 (6), 3-6, 6-1, pe rusoaica Valentina Ivahnenko, locul 228 WTA, venită din calificări, în optimile de finală ale turneului de categorie WTA International de la Jurmala.
Bara a revenit de la 3-6 în tie-break-ul setului I, a pierdut setul secund, dar s-a impus după un meci de peste trei ore şi va evolua în sferturile unui turneu WTA pentru prima dată în acest an, urmând a urca din nou în Top 200 WTA. Ea o va întâlni, vineri, pe principala favorită, letona Anastasija Sevastova, locul 11 WTA.

Ivahnenko a eliminat-o, în primul tur, pe Sorana Cîrstea, locul 96 WTA, cu scorul de 6-0, 6-4, după o oră şi 27 de minute.

România mai are o jucătoare în sferturi la Jurmala, Patricia Ţig, locul 264 WTA, care va evolua cu Anastasia Potapova, locul 64 WTA şi cap de serie numărul 6.

Calificarea în această fază este recompensată cu un premiu de 4.900 de euro şi cu 60 de puncte WTA.