Categories Tenis

Novak Djokovic trece de rivalul sau si va juca in finala AO

Novak Djokovic și Roger Federer s-au întâlnit joi 30 ianuarie pentru a 50-a oară (a doua cea mai longevivă rivalitate), iar miza a fost una importantă: calificarea în finala de la Australian Open.

Djoker-ul era mult mai proaspăt (a petrecut cu două ore și 23 de minute mai puțin timp pe teren) și este favorit, însă Fedex nu a părăsit niciodată o luptă fără să dea tot ce are mai bun.

Partida dintre cei doi mari campioni a fost una cu adevărat extraordinară, cu un Nole mereu mai inspirat în momentele cheie ale meciului și cu unele lovituri ale lui Federer rar văzute pe un teren de tenis.

Primul set a fost adjudecat la tie-break de sârb, mult mai concentrat, asta după ce Federer a condus cu 4-1 și 40-15 în următorul ghem. A urmat un al doilea set echilibrat Nole reușind break-ul la 5-4 și adjudecându-și setul.

În setul al treilea, Djokovicdin nou a avut un break avans, a servit pentru meci la 5-3. În cele din urmă cu mult curaj Novak Djokovic a închis partida cu scorul de 6-3.