Novak Djokovic ajunge fără probleme în semifinale la Dubai

Novak Djokovic s-a calificat fără emoții în penultimul act la turneul de 500 de puncte de la Dubai.
Liderul mondial din ATP, Novak Djokovic, s-a calificat în semifinale la turneul de 500 de puncte de la Dubai după ce în sferturile de finală a trecut de Karen Khachanov, ocupantul locului 17 ATP, scor 6-2, 6-2, la capătul unui meci care a durat o oră și opt minute de joc. În continuare, marele campion sârb se va duela în Emiratele Arabe Unite cu învingătorul din partida Gael Monfils – Richard Gasquet.

În urma victoriei obținute joi la Dubai, Novak Djokovic este sigur de poziția de lider mondial la următoarea actualizare de clasament. Rafael Nadal era principalul pericol pentru sârb. Dacă ibericul se impune la Acapulco, iar Nole nu ar fi ajuns cel puțin în semifinale la Dubai, atunci spaniolul ar fi urcat pe locul 1.