Simona Halep va debuta la Roland Garros cu Sara Sorribes

Jucătoarea spaniolă Sara Sorribes Tormo (foto), locul 70WTA, este prima adversară a Simonei Halep la ediția din acest an a Roland Garros, potrivit tragerii la sorți. Cele două nu s-au mai întâlnit până acum.

Sorribes Tormo nu a trecut niciodată de primul tur al unui turneu de Grand Slam, dar poate produce surprize. I-a administrat o înfrângere usturătoare lui Naomi Osaka, scor 6-0, 6-3, în luna februarie a acestui an. Este pe de altă parte jucătoarea de care a reușit să treacă Irina Begu în sferturile turneului de la Praga, încheiat recent.

Mai departe, dacă se va califica în turul doi, Simona se va duela cu învingătoarea meciului dintre Irina Begu și Jil Teichmann (54 WTA).

Pe aceeaşi jumătate de tablou cu Simona Halep se află şi favorita 3, Elina Svitolina (adversară rusoaica Varvara Graceva), favorita 5, Kiki Bertens (adversară Katarina Zavatska – Ucraina), dar şi americanca Serena Williams (adversară americanca Kristie Ahn).

Karolina Pliskova, favorita doi a competiției, va juca în primul tur cu o sportivă venită din calificări.

Posibilul traseu al Simonei Halep, conform Eurosport

tur 1: Sara Sorribes Tormo
tur 2: Irina Begu / Jil Teichmann
tur 3: Amanda Anisimova (#25) / CiCi Bellis
optimi: Marketa Vondrousova (#15) / Dayana Yastremska (#24) / Su-Wei Hsieh
sferturi: Kiki Bertens (#5) / Johanna Konta (#9) / Svetlana Kuznetsova (#24) / Cori Gauff
semifinale: Elina Svitolina (#3) / Serena Williams (#6) / Victoria Azarenka (#10) / Elise Mertens (#16)
finală: Karolina Pliskova (#2) / Aryna Sabalenka (#8) / Garbine Muguruza (#11)
Cinci românce au intrat direct pe tabloul principal la simplu feminin, iar în primul tur vor avea următoarele adversare:

Simona Halep (2 WTA) – Sara Sorribes Tormo (70 WTA)