Categories Polo

Campioana se decide în capitală

CSM Oradea a restabilit egalitatea în finala Superligii Naționale la polo pe apă – ediția 2020/21. Formația antrenată de Dorin Costrăș și Ciprian Cîmpianu a învins Steaua București în Meciul 4 al seriei, desfășurat duminică (30.05), la bazinul Crișul din Oradea.

Rezultatul final a fost de 8-5. Pe reprize: 1-1, 1-0, 3-1, 3-3.

Formația orădeană a controlat jocul în permanență, având un joc defensiv de excepție pe parcursul primelor 24 minute. Cel mai mare avantaj s-a consemnat în sfertul 4, când scorul de fost de 7-2 și 8-3.

Vlad Georgescu și Dragoljub Rogac au marcat câte două goluri, Alex Popoviciu, Silvian Colodrovschi, Bogdan Remeș și Ramiro Georgescu au marcat câte un gol fiecare pentru CSM Oradea. Tiberiu Negrean și Francesco Iudean au marcat câte două goluri pentru Steaua.

Scorul general a devenit 2-2. Seria se mută în meci decisiv. Meciul 5 se va disputa la București.