Categories Baschet

Oradea nu face față jocului fizic al clujenilor

U-Banca Transilvania Cluj-Napoca a învins-o pe CSM CSU Oradea cu scorul de 73-62 (18-15, 11-11, 28-21, 16-15), miercuri, pe teren propriu, în primul meci al finalei Ligii Naţionale de baschet masculin.

Clujenii au reuşit să se desprindă decisiv în sfertul al treilea, câştigând fără emoţii. Oradea a fost depășită fizic deo echipă mult mai atletică care și-a pus în valoare fora superioară în duelurile unu la unu. De asemenea procentajele bihorenilor la aruncările de la distanță și semidistanță au fost modeste ceea ce a făcut ca echipa gazdă să domine jocul într-o manieră categorică. Dacă nu vor încerca să schimbe ceva în jocul secund, roș-albaștrii nu vor avea prea mari șanse de reușite în fața unei grupări extrem de bine organizate.

Lituanianul Donatas Tarolis a fost cel mai bun jucător al gazdelor, cu 21 de puncte şi 6 recuperări. Croatul Andrija Stipanovic a contribuit cu 17 p, 8 rec, 3 pase decisive, iar Patrick Neal Richard a reuşit 13 p, 5 rec, 5 pd.

De la orădeni s-au remarcat Cătălin Baciu, cu 13 p, 5 rec, şi Aaron Broussard, 10 p, 3 rec, 3 pd.

Finala se joacă după sistemul cel mai bun din cinci partide, următoarea fiind programată tot la Cluj-Napoca, pe 11 iunie.

În finala mică, CSO Voluntari a fost învinsă acasă de FC Argeş Piteşti, cu 78-74 (20-26, 15-17, 18-20, 25-11), în primul meci. Oaspeţii au obţinut victoria după o evoluţie excelentă în ultimul sfert.

Tony Cal Bishop Jr, 19 p, 5 rec, şi Mladen Jeremic, 18 p, 3 pd, s-au evidenţiat de la câştigători, iar David Devoe Joseph, cu 25 p, 4 rec, 5 pd, a fost MVP-ul ilfovenilor.

Finala mică are loc după sistemul cel mai bun din trei meciuri, următorul fiind programat la Piteşti, pe 12 iunie.