Lotus pierde acasă, CAO calificare fără probleme

În cursul după-amiezii de miercuri, 11 august 2021 s-au disputat partidele din cadrul etapei secunde a Cupei României ediți 2021-2022. Județul Bihor a avut trei reprezentante în această fază, două dintre ele jucând meciul direct. La Tileagd, Foresta din localitate a cedat scor 0-5 în fața celor de la CAO Oradea. Meciul a fost unul plăcut ochilui spectatorilor, dar dominat în cea mai mare parte a lui de vizitatori mult mai bine organizați șicare evoluează într-un eșalon superior. Gazdele au încercat să joace deschis în fața unui adversar mai valoros, și au fost penalizați încă din debutul întâlnirii. Din păcate, arbitrajul prestat de o persoană de zex feminin a fost unul jalnic în condițiile în care ambele formații au fost dezavantajete în faza mai mult decât clare/ Lotusula cedat la limită scor 0-1 pe propriul teren în disputa cu cei din Chișineu Criș.

Iată rezultatele complete:
CS Cârcea – ACSO Filiaşi 0-3
Alexandru Fotescu (45+1), Daniel Rogoveanu (66, 82)
FC Avrig – FC Braşov 2-7
Alexandru Samoilă (penalty), Alexandru Stan / Andrei Lascu (), Marius Burlacu (), Maxim Iurcu (două), Iulian Roșu (două), Marian Codrea ()
Kids Tâmpa Braşov – SR Braşov 7-8 după lovituri de departajare (2-2 după 90 de minute, 3-3 după 120 de minute, 4-5 la lovituri de departajare)
A. Moldovan (30), Dragoș Popa (87), Dumitraș (119 – penalty) / Potecu (6 – autogol), Luca Gomboș (71, 95)
CSM Jiul Petroşani – Gilortul Târgu Cărbuneşti 6-1
Daniel Cocină (5), Liviu Herci (25), Bogdan Cuibari (45+1), Petru Selage (73), Bogdan Irimia (89), Silviu Bădărău (90+2 – penalty) / Cristian Stegaru (81 – penalty)
CS Hunedoara – CSM Deva 5-3 după lovituri de departajare (0-0 după 90 și 120 de minute, 5-3 la lovituri de departajare)
Progresul Ezeriş – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 2-1
Takenori Kawagoe (14), Rafael Hrudei (78 – penalty) / Cosmin Mancaș (61)
CSC Dumbrăviţa – Şoimii Lipova 0-1
Andrei Gavrilă (67)
Avântul Periam – Progresul Pecica 2-1
Răzvan Trandu (14), Andrei Viașu (70) / Ovidiu Oancia (48)
Lotus Băile Felix – Crişul Chişineu Criş 0-1
Nicu Modan (7)
Foresta Tileagd – CA Oradea 0-5
Raul Ardelean (5), Florin Chitaș (36, 54, 85), Darius Marina (66)
CSM Satu Mare – Minaur Baia Mare 0-2
Adrian Balha (75), Marco Petran (90+3)
Progresul Şomcuta Mare – Gloria Bistriţa-Năsăud 2-3
Paul Batin (58), Bogdan Pașca (88) / Dodi Joca (), Bogdan Pop (), Petruț Chirlejan ()
Sportul Şimleu Silvaniei – SCM Zalău 0-1
Răzvan Dulap (40)
Sportul Beclean – Unirea Dej 1-3
Paul Halas (48) / Andrei Pop (24), Mircea Manole (39), Alexandru Blaj (90+2)
Sănătatea Cluj – Sticla Arieşul Turda 3-2
Alexandru Oltean (58), Andrei Ștefan (75), Denis Paul (90+4) / Florin Dan (24), Flavius Budin (90+6)
Voinţa Stremţ – Industria Galda 1-0
Alexandru Juncan (57)
Metalurgistul Cugir – CS Comunal Şelimbăr 1-2
Radu Crişan (85 – autogol) / Alexandru Ciocâlteu (14), Radu Crişan (67)
Unirea Ungheni – Avântul Reghin 4-2
… (7 – penalty), (16 – penalty), (28), (71) / Cristian Toth (74), Ionuț Samarghitean (90+2)
Dante Botoşani – Foresta Suceava 3-1
Cornel Căinari (4 – penalty, 19 – penalty, 90+4) / Marian Botezatu (64)
Şomuz Fălticeni – Bucovina Rădăuţi 3-0
Vasile Padovei (63), Robert Ciobanu (75), Vasile Dănilă (78)
Ştiinţa Miroslava – CSM Ceahlăul Piatra Neamţ 10-9 după lovituri de departajare (0-0 după 90 de minute, 1-1 după 120 de minute, 9-8 la lovituri de departajare)
Alexandru Florean (114) / Adrian Șter (103)
Sporting Juniorul Vaslui – Huşana Huşi 1-2 după prelungiri (1-1 după 90 de minute)
Norris Ichim (85 – autogol) / Norris Ichim (73), Eduard Sandu (114)
Sporting Lieşti – SC Oţelul Galaţi 0-4
Vadim Crîcimar (27 – penalty), Dumitru Demian (28), George Cîrjan (65), Valentin Niculae (77)
Viitorul Curiţa – AFC Odorheiu Secuiesc 0-4
Vasile Petra (25), Attila Berkeczi (65), Raul Stanciu (72), Ovidiu Covaciu (81)
Inizio Focşani – CSM Focşani 0-2
Robert Bratu (8 – penalty, 86)
Recolta Gheorghe Doja – Viitorul Ianca 1-0
Gabriel Neagu (24)
Metalul Buzău – CSM Râmnicu Sărat 2-0
Andrei Pavel (45+2 – penalty), Claudiu Zamfirescu (49)
Dunărea Ciocăneşti – Agricola Borcea 3-5
(54), (68), (90+3) / Alin Robu (25), Savu Iovu (57, 65), Petre Eduard (75), Daniel Gață (84)
SC Popeşti Leordeni – CS Afumaţi 4-3
Marian Vlada (24), Alin Pătrașcu (30 – penalty), Dragoș Nicolae (42), Cosmin Ilie (70) / Vlad Tudorache (6), Sabin Alexe (51), Mugurel Dedu (89)
Asalt Bucureşti – CS Tunari 1-7
… (74) / Alexandru Dane (5, 25), Alexandru Mihai (15), Cosmin Ionică (30, 40 – penalty), Ionuț Avădanei (69), Octavian Nedelcu (78)
CSM Alexandria – Sporting Roşiori 1-3 după lovituri de departajare (0-0 după 90 și 120 de minute, 1-3 la lovituri de departajare)
CSO Plopeni – CS Blejoi 4-1
(28), (35), (45+4 – penalty), (90+2) / (84)
Flacăra Moreni – FC Pucioasa 0-2
Tiberiu Calofir (33, 56)
Sparta Râmnicu Vâlcea – Unirea Bascov 1-2 după prelungiri (0-0 după 90 de minute)
Laurențiu Cazan (120) / Alexandru Butac (), Ionuț Teodorescu ()
Viitorul Dăeşti – Vediţa Coloneşti 0-1
Alin Popa (36)

CS Năvodari – Axiopolis Sport Cernavodă 3-0
Nu s-a disputat. Axiopolis s-a desființat, iar CS Năvodari se califică în faza următoare la ”masa verde”.

miercuri, 18 august 2021, ora 17:00
Progresul Spartac – Steaua
miercuri, 18 august 2021, ora 17:30
Sportul Chiscani – Dacia Unirea Brăila

Meciurile se desfășoară pe terenul echipei mai slab clasate la finalul sezonului trecut.

Câștigătoarele acestor jocuri se vor califica în următoarea fază a competiției KO, Faza a III-a, care este stabilită pentru data de 25 august 2021. În acest tur vor participa 52 de echipe: 38 calificate din Faza a II-a şi 14 echipe din Liga 2. Atunci se vor disputa 26 de meciuri.