Supercupa Europei decisă după loviturile de departajare

Chelsea a câştigat Supercupa Europei la fotbal, după ce a învins-o pe Villarreal cu scorul de 6-5, la loviturile de departajare, miercuri seara, pe Stadionul Windsor Park din Belfast, într-un meci în care rezultatul a fost egal, 1-1, după 90 de minute, dar şi după prelungiri.

Marocanul Hakim Ziyech (27) a deschis scorul pentru londonezi, dar ”Submarinul Galben” a egalat prin Gerard Moreno (73). La loviturile de departajare Cesar Azpilicueta, Marcos Alonso, Mason Mount, Jorginho, Christian Pulisic şi Antonio Ruediger au transformat pentru deţinătoarea trofeului Ligii Campionilor, iar Gerard Moreno, Pervis Estupinan, Moi Gomez, Daniel Raba şi Juan Foyth au înscris pentru câştigătoarea Europa League.

Kai Havertz a ratat de la Chelsea, iar Aissa Mandi şi Raul Albiol nu irosit penalty-uri de la Villarreal, ambele fiind apărare de Kepa Arrizabalaga.

Chelsea a evoluat mai bine în prima repriză şi a ratat prin Werner (6), la centrarea lui Zyech.

Marocanul a apărut la finalizare în min. 27, reluând în plasă centrarea lui Havertz, iar echipa antrenată de Thomas Tuchel a deschis scorul.

Ibericii au avut o şansă bună la scurt timp, dar Mendy l-a blocat la timp pe Dia (33).

Asenjo s-a opus la şutul lui Marcos Alonso (35), iar un minut mai târziu fundaşul Zouma a reluat peste poartă.

Scorul putea fi egal la pauză, dar Alberto Moreno a şutat din voleu în bara transversală în ultimele secunde ale primei reprize (45+4).

Villarreal a presat în repriza secundă în căutarea egalării, a avut mai mult iniţiativa, iar în min. 52 a fost din nou aproape de gol, dar Gerard Moreno a nimerit bara la o degajare greşită a portarului Mendy. Portarul lui Chelsea a fost pe fază în min. 68, la şutul din unghi al lui Estupinan.

Echipa antrenată de Unai Emery a reuşit să egaleze în min. 73, când Mario Gaspar a reuşit o intercepţie, l-a angajat pe Dia în careu, iar acesta i-a potrivit mingea cu călcâiul lui Gerard Moreno, care nu a greşit.

Chelsea a încercat să obţină victoria în timpul regulamentar, dar Villarreal s-a apărat exact. În prelungiri, londonezii şi-au mai creat două ocazii bune, dar Pulisic (100) şi Mount (108) au ratat, astfel că s-a ajuns la loviturile de departajare.

Mutarea făcută de Tuchel în finalul prelungirilor, când l-a introdus pe portarul Kepa Arrizabalaga în locul lui Mendy a dat roade, goalkeeper-ul spaniol apărând două şuturi (Mandi şi Albiol), iar acest lucru a făcut diferenţa.

Precedentele trei ediţii ale trofeului s-au decis după prelungiri.

Echipa care a câştigat Cupa Campionilor Europeni/Champions League s-a impus în Supercupă de 26 de ori în 46 de ediţii.

Chelsea a mai cucerit trofeul în 1998, 1-0 cu Real Madrid, dar a pierdut în 2012, 2013 şi 2019.

Chelsea – Villarreal 1-1 (1-0, 1-1), după prelungiri; 6-5, la loviturile de departajare
Au marcat: Hakim Ziyech (27), respectiv Gerard Moreno (73).
Au executat în ordine loviturile de departajare: Kai Havertz 0-0 (ratare – apără Sergio Asenjo), Gerard Moreno 0-1 (gol), Cesar Azpilicueta 1-1 (gol), Aissa Mandi 1-1 (ratare – apără Kepa Arrizabalaga), Marcos Alonso 2-1 (gol), Pervis Estupinan 2-2 (gol), Mason Mount 3-2 (gol), Moi Gomez 3-3 (gol), Jorginho 4-3 (gol), Daniel Raba 4-4 (gol), Christian Pulisic 5-4 (gol), Juan Foyth 5-5 (gol), Antonio Ruediger 6-5 (gol), Raul Albiol 6-5 (ratare – apără Kepa Arrizabalaga).