Atât de aproape de un prestigios trofeu..

bihorpenet.ro

AEK Oradea a scăpat, printre degete, trofeul Champions League fiind învinsă în marea finală de la Misano/Rimini de Mad Dogs Budapesta după executarea loviturilor de departajare. La finele timpului de joc scorul a fost 3-3, orădenii revenind de două ori în joc, de la 0-2 (la pauză) și de la 2-3 când mai erau două minute. La 7 metri AEK a avut șansa să devină regina Europei însă Nemițanu a ratat iar loteria a continuat și s-a sfârșit cu succesul lui Mad Dogs după ce Răzvan Fărcuța a ratat la a noua serie de execuții.

Mad Dogs a început cu Bartucz – Fekete, Buki, Hosszu, Samson și Rabold. AEK a răspuns cu Egri – Popa, Micaș, Nemițanu, Călugăreanu și Paulevici.

În minutul 5 Hosszu a trecut prea ușor de Mircea Popa și unu la unu cu Egri l-a învins pe portarul orădean (0-1). AEK a fost gata, gata să egaleze printr-un autogol. Samson a trimis cu capul peste propriul portar dar mingea a lovit transversala porții maghiare. La faza următoare șutul lui Călugăreanu a fost respins de Bartucz, la fel ca la voleul din unghi expediat de Răzvan Fărcuța. A venit, de nicăieri un corner pentru maghiari, executat în fața porții. Mingea l-a lovit în abdomen pe Mircea Popa și a intrat în poarta lui Egri (0-2). Orădenii au continuat dialogul cu Bartucz, care a respins șutul lui Ferik pentru ca apoi să-l blocheze pe Fărcuța iar maghiarii au intrat la pauză cu avantaj de două goluri.

La trei minute după reluare, Nemițanu preia o minge în banda dreaptă, intră în interior după care șutează, cu stângul, în colțul lung, imparabil (1-2). AEK a dominat copios. A venit o aruncare de la margine iar Ferik a reluat din semi-foarfecă jos, lângă bara din stânga lui Bartucz (2-2). Optimismul i-a cuprins pe orădeni care sunt surprinși cu 3 vs 2 iar scorul chiar devenea 3-2 pentru Mad Dogs la șutul deviat al lui Samson (2-3). Trupa lui Spiros Baltsavias nu acuză șocul. Călugăreanu așază o fază pozițională iar Mircea Popa șutează, ”pe scurt” în plasa porții maghiare (3-3). Finalul n-a mai adus nimic iar trofeul a fost decis la lovituri de departajare de la 7 metri.

SERIA 1: 1-0 Kiprich/1-1 Plopeanu

SERIA 2: 2-1 Rabold/ 2-2 Paulevici

SERIA 3: 3-2 Fekete/3-3 Ferik

SERIA 4: 4-3 Bognar/4-4 Andor

SERIA 5: 4-4 Da Silva (apără Egri)/4-4 Nemițanu ratează

SERIA 6: 5-4 Samson/5-5 Balogh

SERIA 7: 6-5 Buki/6-6 Micaș

SERIA 8: 7-6 Hosszu/7-7 Călugăreanu

SERIA 9: 8-7 Cseri/ 8-7 Fărcuța (pe lângă poartă)