Categories Handbal

Au avut atitudinea potrivită pentru victorie

CSU Oradea a demonstrat încă o dată că se află în plină ascensiune în ceea ce privește handbalul feminin. Vineri 15 octombrie, în cadrul etapei a 5-a a Diviziai A, Seria B, studentele pregătite de Sebi Tudor au trecut fără probleme scor 36-24 (16-9) de CNOPJ Baia Mare.

Dealtfel adversarele o echipă de junioare nu le-au pus nicio probleme orădencelor care au făcut un meci bun, cu o mentalitate de învingători și care și-au luat în serios rolul de favorite. Studentele locale au început bine jocul, au marcat lejer primele goluri în timp ce băimărencele au intrat crispat în meci, fără încredere în forțele proprii.

Oradea a continuat cu un ritm bun, de data aceasta poarta i-a ajutat mult iar în cele din urmă la pauză, deja învingătoarea era știută. Partea a doua a fost una în care dominarea alb-albastrelor a fost și mai autoritară, pe fondul oboselii oaspetelor, de asemenea pe final de joc toate fetele au primit minute în vederea viitoarelor etape. Se vede că se lucrează la antrenamente, încă unele jucătoare nu sunt la potențialul maxim,. în ceea ce privește gruparea locală, lipsa de concentrara sau încredere la unele jucătoare este determinantă.

În urma acestui succes, CSU Oradea urcă temporar pe locul secund, profitând de faptul că adversarele vor juca în wee-eknd.