Prima parte a obiectivului, îndeplinită

CSM Oradea a depășit Unirea Sânnicolau Mare, scor 41-26 (24-14), în etapa a 14-a din seria C a Diviziei A la handbal masculin – ediția 2021/22. Partida a avut loc joi (16.12), fiind ultima disputată de elevii lui George Tăutu pe anul calendaristic 2021.

Jocul a fost controlat de CSM. Gazdele s-au desprins la zece lungimi din prima repriză, scorul la jumătatea partidei fiind de 24-14. Avantajul a continuat să crească în repriza secundă.

Marcatorii formației orădene: Sfârlea – 7 goluri, Mledenciu – 6 goluri, Farcaș și Oargă – 5 goluri, Băban, Szasz și Szabo – 4 goluri, Breban – 3 goluri, Hițanu, Mlinarcsik și Rau – 1 gol fiecare. De cealaltă parte, Sonohat a înscris de 7 ori.

CSM Oradea a obținut 13 victorii și o înfrângere în Seria C a Diviziei A – ediția 2021/22. Formația orădeană a acumulat 39 puncte și s-a clasat pe primul loc, calificându-se în faza următoare a competiției. Aceasta va cuprinde ocupantele primelor două locuri între echipele cu drept de promovare în fiecare din cele patru serii.

Faza următoare a campionatului demarează pe data de 22 ianuarie 2022.