Salbă de medalii pentru karateka de la Crișul Oradea

Salbă de medalii pentru karateka de la Crișul Oradea

În perioada 4-5 martie Federația Română de Kempo a organizat la București Campionatul național de Semi-Kempo pentru copii, juniori și seniori. La acest campionat printre cele 38 cluburi (520 sportivi) din țară a participat și secția de Kempo din cadrul Clubului Sportiv Crișul , antrenată de Tulkos Rómeó (antrenor), respectiv Magyar Zsolt și Cotuț Denisa Andrada (instructor) cu un număr de 13 sportivi
Rezultate obșinute: Locul I Sferle David (+95 kg) – senior masculin, Cotuț Denisa Andrada (-60 kg)-senior feminin, Mihuța Karina Ioana (-60 kg) – junior feminin. Locul II Irimuș Patrick Andrei (-55 kg) – junior masculin, Maier Mark (-90 kg) – junior masculin, Barbu Sebastian (+75 kg) – copii -14 ani. Locul III Cotuț Răzvan Daniel (-70 kg) – junior masculin, Gavriluț Rareș Casian (-95 kg) – junior masculin, Balogh Roland (-60 kg) – copii -14 ani. Au mai participat Crețu Laura Maria (-55 kg)-junior feminin, Fodor Annamaria Ștefania (-50 kg)-copii -14 ani, Matica Elena Thea (-45 kg)-copii -12 ani și Murguly Mihai (-60 kg) – junior masculin, care de data aceasta nu au urcat pe podium.
“A fost o competiție destul de grea însă majoritatea sportivilor noștri având o experiență în competițiile naționale și internaționale de taekwon-do a fost un avantaj pentru noi. Desigur rezultatele reflectă pregătirea efectuată și consider că cele 9 medalii obținute prin munca echipei reprezintă și un drum de perspectivă în ceea ce privește ascensiunea sportivilor în ramura sportivă kempo!”- Tulkos Rómeó (antrenor)
La acest campionat a participat și clubul orădean King do-Lions cu 4 sportivi (Caba Dominic, Păcurar Iustin, Cristea Rareș și Ursu Teodora), unde Caba Dominic la copii 6-8 ani /40 kg , iar Ursu Teodora la junior feminin -60 kg au obșinut locul III.
Box
În perioada 1-6 martie la București s-a desfășurat Cupa Romîniei la Box feminin, pentru bcadeți, junior, tineret și seniori. Clubul Sportiv Crișul a participat cu o sportivă Popa Anemona (-48 kg)- antrenată de Miklós Mihai și Ovat Ionel, care a obșinut locul III.

Judo

La sfârșitul acestei săptămâni în localitatea Borș s-a desfășurat Cupa Primăverii de Judo pentru copii și juniroi. La această întrecere clubul nostru a fost reprezentat de sportivele Bondar Alexandra (-32 kg/U11), Toma Denisa (+57 kg/U13), Urs Rebeca (-28 kg)- cele 3 sportive obținând fiecare locul II ,respectiv Volcinschi Beatrix (+63 kg/U15), Crăciun Alexandra (+57 kg/U13) – au reușit să cucerească locul III. Sportivele sunt antrenate de Olimpia Ianc și Hanaș Ioana.

“ Sfîrșitul de săptămână ne-a adus multe și importante rezultate, pentru care aș dori să îi felicit și pe această cale! Ne încântă faptul că munca depusă de antrenorii și sportivii secțiilor dau rezultate remarcabile. Rezultatele și performanța se nasc prin muncă și perseverență, iar echipele noastre înainte de toate de asta au dat dovadă și sunt convinsă că împreună vom reuși să obținem cele mai bune rezultate ale sportivilor secțiilor noastre, pentru că numai împreună putem construi viața sportivă din Bihor ” – Pető Dalma Csilla, director C.S. Crițul Oradea