Când nu poate, abandonează!!!

Simona Halep, locul 16 mondial şi cap de serie numărul 3, a abandonat meciul cu rusoaica Anna Kalinskaia (foto), locul 71 WTA. Halep a abandonat la scorul de 7-5, 2-0 pentru rusoaică, după ce a acuzat o stare de rău.

Simona Halep a abandonat meciul cu Anna Kalinskaia, din turul doi de la Washington

Halep a început dezastruos meciul, fiind condusă cu 4-0, iar la 4-1 a chemat medicul, acuzând o stare de rău. La scorul de 4-3 pentru Kalinskaia, a fost rândul rusoaicei să solicite intervenţia medicului pentru o problemă la glezna dreaptă.

Simona Halep a reuşit să o egaleze pe Kalinskaia la 5, dar în cele din urmă a pierdut primul set, scor 5-7, după 55 de minute de joc. În setul doi, la scorul de 2-0 pentru Kalinskaia, Halep a cerut din nou intervenţia medicului, care i-a pus prosopul cu gheaţă în jurul gâtului şi i-a dat vitamine.

E a decis să abandoneze în cele din urmă, după 63 de minute de joc. La ora disputării meciului, la Washington erau 34 de grade Celsius şi umiditate foarte mare.