Categories Polo

Tricolorii au trecut de Germania

Naţionala masculină de polo pe apă a României a obţinut prima sa victorie la Campionatele Europene de la Split (Croaţia), 11-4 (2-2, 3-1, 3-0, 3-1), miercuri, într-un meci din Grupa C.

Tricolorii, care au pierdut meciul de debut, 9-16 cu Spania, campioana mondială en titre şi vicecampioana europeană, au dominat jocul după un început echilibrat, câştigând fără probleme.

Pentru echipa antrenată de Bogdan Rath, la prima victorie oficială ca selecţioner, au marcat Tudor Fulea (5 goluri), Andrei Neamţu, Victor Antipa, Bogdan Remeş, Silvian Colodrovschi şi Levente Vancsik.

Golurile învinşilor a fost reuşite de Mateo Cuk (2), Fynn Schuetze şi Denis Strelezkij.

Tot miercuri, Spania a învins Olanda cu 11-10.

Spania este liderul grupei, cu 6 puncte, urmată de Olanda, 3 puncte, România, 3 puncte, Germania, 0 puncte. Câştigătoarea se va califica direct în sferturile de finală, iar formaţiile clasate pe locurile 2-3 vor disputa baraje încrucişate pentru sferturi.

România va întâlni Olanda pe 2 septembrie, de la ora 19:00 (ora României), în ultimul meci din grupă.