Categories Volei

O primă performanță importantă în voleiul feminin

Naționala feminină de volei a României a încheiat cu o victorie campania de calificare la Campionatul European de anul viitor. Mai mult, a terminat pe primul loc în grupa din care a făcut parte și puternica echipă a Croației.

În ultimul meci din grupa A, tricolorele au învins în deplasare, cu scorul de 3-2 (22-25, 25-15, 25-21, 23-25, 15-10) Israel. În urma acestui succes, România a terminat pe primul loc în clasament, la egalitate de victorii – 5 – și puncte (14) cu Croația, dar cu un raport al seturilor mai bun: 16:6, respectiv 16:7. Atât echipa noastră, cât și croatele, s-au calificat la turneul final al Campionatului European, care va avea loc anul viitor.

Cu 23 de puncte, Adelina Budai-Ungureanu a fost cea mai bună marcatoare a echipei noastre și a meciului. A fost urmată de Diana Ariton, cu 20 de puncte reușite, dintre care 16 din atac și de Rodica Buterez, autoare a 18 puncte. Mai jos puteți vedea întreaga statistică a României.

About Author