Fotbalul bihorean pe o pantă ascendentă

Sâmbătă, cele două reprezentante ale fotbalului bihorean în Liga a 3-a, Seria a 10-a au obținut două victorii extrem de importante. FC Bihor a reușit în minutele de prelungiri să se impună pe terenul celor de la CFR II Cluj-Napoca, o echipă cu potanțial. Roș-albaștrii au trecut de clujeni cu scorul de 3-2, Andrei Hosu, Ban și Alex Popa fiind marcatorii golurilor.

Ed. Nergheș – R. Gunie, D. Stan, L. Ioviță, D. Lupșe (90+1 Fl. Drăgan), G. Cherman (90+1 R. Ardelean), Cl. Petruș, I. Ban, A. Gheorghiță (79 Al. Popa), Ad. Popa (64 C. Roșu), A. Hosu (64 A. Chindlea). Antrenori: Florin Farcaș, Dorin Mihuț și Vlad Ghețe.

Lotusul lui Gheorghe Ghiț s-a specializat în victorii la limită, dar victorii în special în deplasare acolo unde echipa profită la maximum de spațiile lăsate libere de organizatori dornici să atace. Bihorenii au câștigat cu scorul de 1-0 pe terenulo celor de la Minerul Ocna Dej, o echipă redutabilă acasă. Sorian a fost cel care a făcut diferența, fiind unul dintre jucătorii de bază ai Lotusului.

Lotus: Ad. Barabaș – Cr. Copil, Cr. Oros, A. Gal, M. Arsene – M. Popa, Al. Sorian, G. Gitye (46 D. Gheban) – Vl. Costea (61 P. Blăgea), Fl. Pop (85 Cl. Codoban), S. Cucu. Antrenori: Gheorghe Ghiţ, Petre Ardelean.