Orădenii, s-au făcut remarcați la Cupa Internațională de Taekwon-do

Orădenii, s-au făcut remarcați la Cupa Internațională de Taekwon-do

Secţia de Taekwon-do din cadrul Clubului Sportiv King do-Lions Oradea, antrenată de instructorul Magyar Zsolt 3DAN, a participat cu un număr de 5 sportivi la ediţia a XII-a a Cupei Internaţionale de Taekwon-do – Lehel Vezér din Jászberény (Ungaria).
Rezultatele obţinute de sportivii orădeni sunt următoarele:
Locul I: Bala Carina-luptă juniori III – 45 kg
Locul II: Paşcalău Elena-tull copii 8-7Gup, Creţu Laura-tull juniori feminin 4-3Gup, Ursu Teodora-tull juniori feminin 6-5Gup
Locul III: Paşcalău Elena-luptă copii -30 kg, Caba Dominic-luptă copii +35 kg
La această competiţie internaţională au participat 13 cluburi din Serbia, Slovacia, Slovenia, România şi Ungaria. Cele trei probe la care au putut participa concurenţii au fost tull (exerciţii de formă), luptă şi tehnici speciale.

“După doi în care din cauza pandemiei nu s-a mai organizat această competiţie la care clubul nostru a participat an de an , în sfârşit din nou am putut să etalăm valoarea sportivilor noştri la un campionat de anvergură internaţională. De această dată au participat sportivii pregătiţi de instructorul nostru Magyar Zsolt, pe care îl felicit şi pe această cale, pentru munca şi prestanţa de care a dat dovadă. Felicitări şi sportivilor , antrenaţi de Zsolt, care au dovedit că sunt sportivi de perspectivă, aşa cum rezultă şi rezultatele obţinute.” – Tulkos Romeo, preşedinte C.S: King do-Lions Oradea