Categories Atletism

S-au descurcat bine la naționalele de atletism

Tinerii atleți de la LPS Bihorul au avut prestații remarcabile în cadrul Campionatului Național de atletism în sală care s-a desfășurat recent în Capitală. „Lepesiștii” au cucerit 7 medalii la categoria de vârstă U18 și două, la categoria U16.

Ecaterina Cărbunar este sportiva care a obținut cele mai importante rezultate, săritoarea în lungime, pregătită de către profesoara Mariana Preda, devenind dublă campioană națională la categoria de vârstă U18. Ecaterina a fost cea mai bună la săritura în lungime cu rezultatul de 5,55 metri precum și la triplusalt acolo unde a reușit să sară 11,49 metri. Tot campionă națională la categoria de vârstă U18 a devenit și Diana Verdeș, sportiva pregătită de către profesorul Călin Laza fiind cea mai bună în proba de alergare 1.500 metri pe care a terminat-o cu timpul de 5:05:26 minute. Rareș Albu (antrenoare Mariana Preda) a devenit vicecampion național U18 în proba de săritură în lungime cu rezultatul de 6,35 metri. Pe cea de-a treia treaptă a podiumului s-au situat: Raisa Sabău la săritura în lungime, cu 5,33 metri (antrenoare Maria Preda), Miklovits Linett în proba de 1.500 metri, cu timpul de 5:18.14 minute (antrenor Călin Laza) și Robert Halasz în proba de triplusalt, cu rezultatul de 13,20 metri (antrenoare Maria Preda). Robert Halasz a ocupat și locul al IV-lea în proba de triplusalt, cu rezultatul de 13,20 metri. Tot în apropierea podiumului s-au mai situat și Diana Lukacs – locul V la 1.500 metri, cu timpul de 5:24:11 minute (antrenor Călin Laza), Remus Albu – locul V la 60 metri, cu 7,39 secunde (antrenoare Maria Preda) și Miklovits Linett – locul VII la 3.000 metri, cu timpul de 11:37.90 minute (antrenor Călin Laza).

Andra Danciu, campioană și vicecampioană națională la U16

La categoria de vârstă U16, Andra Danciu, sportivă pregătită de către profesorul Călin Laza, a obținut două rezultate excepționale. Andra a devenit campioană națională U16 în proba de 1.500 de metri pe care a terminat-o cu timpul de 4:56:29 minute. După cum se poate observa, sportiva a obținut un timp mai bun decât colega sa, Diana Verdeș, cea care a devenit campioană națională în aceeași probă dar la categoria de vârstă U18. Tot în cadrul aceleiași reuniuni atletice, Andra Danciu a devenit vicecampioană națională U16 în proba de 800 metri pe care a terminat-o cu timpul de 2:24:42 minute. În proba de săritură în lungime, Antonia Sângeorzan (antrenoare Maria Preda) a ocupat locul al 4-lea, cu un rezultat de 5,24 metri. Livia Janosy (antrenor Călin Laza) a terminat a șasea proba de 1.500 metri, cu timpul de 5:17:54 minute și pe locul al 13-lea la 800 metri, cu timpul de 2:37:86 minute, în timp Vanessa Negreanu (antrenoare Maria Preda) a ocupat poziția a 11-a în cadrul probei de săritură în înălțime, cu rezultatul de 1,30 metri.