Victoria rămîne victorie, dar jocul modest trebuie remarcat

CSM CSU Oradea a învins-o dramatic pe BC CSU Sibiu, cu scorul de 81-80 (17-24, 18-19, 17-17, 29-20), sâmbătă seara, în Arena ”Antonio Alexe”, într-un meci din Grupa 1-10 a Ligii Naţionale de baschet masculin, etapa a 21-a. Jocul a debutat cu o întârziere de zece minute din nou tabela de marcaj având o problemă care în cele din urmă a fost remediată.

Tot meciul a continuat cu o tabelă care arătat doar timpul și scorul fără a fi afișate statisticile.

Oradea a început bine jocul, a marcat primele puncte dar încet, încet jocul lor a scăzut dramatic. Sibiul a trecut a timonă și au preluat inițiativa pentru ca gazdele să solicite timp de odihnă.

Organizatorii nu au mai reușit să se apere la nivelul adversarului, practic tot meciul alergând după egalare. Din nou roș-albaștrii au arătat că pur și simplu în apărare sunt sub orice critică, să nu mai spunem că procentajele echipei la aruncările de la distanță și semidistanță sunt foarte slabe. Ci astfel de inițiative era extrem de greu de emiți pretenții. Plus că au existat unele decizii din parte brigăzii de arbitriii care a dezavantrajat ambele tabere.

După pauză, jocul colectiv al orădenilor a arătat modest, unele decizii ale băncii fiind de neînțeles, dar nu e noutate. Sibiul a continuat să impună ritmul cu o apărare mult mai eficientă și cu recuperări sub panoul orădean. În ultimul sfert ăentru că a pătruns pe teren și a protestat vehement la deciziile brigării, antrenorul Tomas Rinkevicius a fost penalizat cu antisportiv și descalificat din joc. El a fost nevoit să părăsească sala. La fel ca și Neal pentru cinci greșeli personale. Pe final de joc, Oradea a beneficiat de o sumedenie de libere pe care le-a marcat eici făcându-se diferența. De asemenea în ultimul sfert au avut aproximativ 12 greșeli personale care le-a permis sibienilor să puncteze fără efort. la ultima fază, cu posesia la Oradea, Richard a ratat coșul dar pe urmărire Tarolis a fost decisiv.

Erick Bernard Neal, cu 20 puncte, 6 recuperări, 7 pase decisive, Donatas Tarolis, 18 p, 9 rec, Mark Anthony Ogden Jr, cu 14 p, 3 rec, Nikola Markovic, 10 p, 9 rec, s-au remarcat de la orădeni.

Cei mai buni oameni ai sibienilor au fost Gaston Whelan, 18 p, 3 rec, 8 pd, Roberts Blumbergs, cu 14 p, 6 rec, Monyea Durrell Pratt, 14 p, 3 rec, 6 pd.

Campioana ACS U-Banca Transilvania Cluj-Napoca a trecut fără emoţii de CSO Voluntari, cu 74-66, condusă de Jalen Leonard Jones, 17 p, 10 rec, şi Meindl Leonardo Simoes, 17 p, 6 rec, 3 pd.

O victorie nescontată a reuşit SCM ”U” Craiova, 85-72 cu SCM OHMA Mozzart Bet Timişoara, în deplasare.