Categories Fotbal

Oaspeții plătesc tribut unor greșeli individuale impardonabile

Vineri în cadrul etapei a 3-a a play-off-ului Ligii a 3,a Seria a 10, FC Bihor s-a deplasat la Bistrișa pentru disputa cu echipa locală. Gloria a câștigat cu 2-1 în fața liderului la capătunl unui meci tipic pentru această fază a competiției.

Bistrițenii au reușit o primă repriză destul de bună, pe care au câștigat-o cu 2-0.

Manolache a deschis scorul în minutul 13 din 11 metri, după o mare ratare a lui Stoica și un henț în careu.

Iar Gondiu a făcut 2-0 într-o fază în care portarul oaspeților a ieșit imprudent din poartă.

Bihorenii au avut o primă oportunitate atunci când Petruș a șutat periculos spre poarta lui Bodea, mingea trecând puțin pe lângă stîlpul din dreapta portarului. Pe final de primă repirză, Ricoardo Fărcaș cu capul din cinci metri a trimis peste.

În partea secundă, bistrițenii au încercat să conserve rezultatul, dar au permis prea mult adversarilor să revină în joc. Roș-albaștrii au fpost mereu în prim plan, au încercat să construiască dar nu au avut consistență în terenul advers.

În minutul 85, Fridrich a greșit o degajare în careu și oaspeții au marcat pentru 2-1 prin nou intratul Andrei Chindlea din interiorul careului.

Una peste alta o înfrângere în care elevii lui Florin Fărcaș și-au arătat limitele în fața unui adversar de același calibru. Când vor înțelege că în astfel de jocuri e nevoie de mai multă implicare, bihorenii vor avea numai de câștigat atunci când vor elimina aceste greșeli inidivduale care nu sunt acceptate la acest nivel.

În celălalt meci, CSM Satu Mare a pierdut acasă scor 0-2 cu Lotus Băile Felix.

Gloria: Fl. Bodea – A. Manolache (68 B. Vasile), H. Fridrich, P. Copaci. G. Georgescu – A. Țica, A. Abdoul, I. Rus, Al. Stoica (62 M. Savu) – A. Yameogo (80 Sg. Luca), Gh. Gondiu (62 M. Curtuiuș). Antrenori: Adrian Falub, Dorel Zegrean și Călin Albuț
FC Bihor: R. Bob – C. Jurj, A. Gal, R. Farcaș, L. Ioviță – G. Cherman, Cl. Petruș (57 M. Hosu) – I. Ban (57 T. Serediuc), R. Gunie, A. Gheorghiță (75 Ad. Popa) – Sg. Jurj (88 A. Chindlea). Antrenori: Florin Farcaș, Dorin Mihuț și Vlad Ghețe.