Categories Atletism

Aproape de a urca pe podium la Under 23

Atletul orădean Mihai Sorin Dringo a fost la 20 de sutimi de secunde de medalia de bronz în proba de 400 m, vineri, la Campionatele Europene Under-23 de la Espoo (Finlanda), însă s-a clasat pe locul al patrulea.

Mihai Dringo (foto), legitimat la CSU CSM Oradea, antrenor Robert Olah, a fost înregistrat cu timpul de 45 sec 56/100, cel mai bun al său din acest sezon.

Medalia de aur a fost obţinută de norvegianul Havard Bentdal Ingvaldsen, în 45 sec 13/100, argintul a revenit elveţianului Lionel Spitz, în 45 sec 27/100, iar bronzul a fost adjudecat de maghiarul Attila Molnar, în 45 sec 36/100.

În proba feminină de triplusalt, românca Ioana-Emilia Colibăşanu a ocupat ultimul loc, 12, cu 12,63 metri. Titlul a fost obţinut de atleta spaniolă Maria Vicente, cu 14,21 metri, argintul a revenit suedezei Maja Askag, cu 13,76 m, iar pe locul al treilea s-a clasat finlandeza Jessica Kahara, cu 13,59 m.

Federica Gabriela Apostol s-a calificat in extremis în finala probei de săritură în înălţime, cu a 13-a performanţă din calificări, 1,81 metri. Finala ca avea loc duminică 16 iulie (ora 16:50).

În calificările probei feminine de aruncare a discului, Andreea Iuliana Lungu a fost a 18-a, cu 47,59 m.

La 110 metri garduri masculin, Alexandru Toader s-a clasat pe 30 în serii, cu timpul de 14 sec 70/100.

În preliminariile probei feminine de 100 m garduri, Dana Maria Govoreanu a fost a 21-a, cu 13 sec 68/100, iar Iulia-Dariana Grigoroiu a avut al 26-lea timp, 13 sec 78/100.

În calificările probei masculine de 800 metri, Cristian Gabriel Voicu a ocupat locul 16, cu timpul de 1 min 48 sec 94/100.

România participă cu o delegaţie de 20 sportivi (8 băieţi şi 12 fete) la Campionatele Europene de atletism Under-23 de la Espoo (Finlanda), care se desfăşoară între 12 şi 16 iulie.