CSM Oradea a învins CSU Constantin Brâncuși Târgu Jiu, scor 49-37, în cadrul etapei a 7-a din Seria C a Diviziei A la handbal masculin – ediția 2025/26. Partida a avut loc sâmbătă (08.11), la Arena Antonio Alexe.
Jocul a fost bogat în realizări pe tabela de marcaj, fiind controlat în întregime de gazde. Echipa antrenată de Cosmin Liberț și Dan Pițigoi a reușit un parțial de 7-1 devreme prin intermediul căruia s-a desprins la 11-4 în minutul 11. Avantajul CSM-ului a urcat la zece goluri, 16-6, după 17 minute. La jumătatea întâlnirii scorul era de 27-13.
Repriza secundă a consemnat un nivel defensiv modest pentru gazde, dar acest lucru nu a pus în pericol victoria. De altfel, au fost rotiți toți cei trei portari ai echipei, Constantin Rusu, George Duma și Andrei Vaina. CSM Oradea a continuat să puncteze, ajungând aproape de borna 50 la numărul de goluri marcate, jocul ofensiv al echipei fiind extrem de productiv pe toată durata întâlnirii.
Remus Chiș a marcat 13 goluri, Ianus Dumitrescu a punctat de 7 ori, Robert Citu și Alin Calman au înscris de câte 6 ori, Constantin Bran a avut 5 reușite, Adrian Urdă și David Mateaș au terminat cu 4 goluri fiecare, Csongor Szasz a avut 3 reușite, iar Albert Chișvași a terminat cu un gol marcat pentru CSM Oradea. De cealaltă parte, Florin Mihai a avut 12 reușite.
În urma acestui rezultat, CSM Oradea are 15 puncte și împarte primele două locuri în clasament cu CSM Făgăraș. Ambele au câte 5 victorii și o înfrângere.
Următorul meci pentru CSM Oradea are loc vineri (14.11), ora 17:00, la Arena Antonio Alexe. Adversar este Dinamyc Zalău, penultima clasată în Seria C a Diviziei A. Intrarea este liberă.