S-a chinuit trei ore pentru o victorie neconvingătoare

Irina Begu(foto), locul 82 WTA, a învins-o, vineri, cu scorul de 6-7(3), 7-5, 7-6(7), pe sportiva elveţiană Leonie Kung, locul 157 WTA, prezentă pe tabloul principal ca lucky loser, în optimile de finală ale turneului de categorie WTA International de la Praga.

Întâlnirea s-a disputat pe parcursul a două zile. Partida a fost întreruptă, joi seară, din cauza intunericului, după primul set şi după 65 de minute de joc.

Vineri, Begu a fost condusă în setul al doilea cu 5-3, dar a câştigat setul, apoi a fost rândul ei să aibă avantaj de un break, în decisiv, 5-2, însă un număr mare de greşeli şi duble greşeli au pus punctele în dreptul adversarei.

Kung, 19 ani, a egalat şi meciul a ajuns în tie-break. Begu a condus şi în ultimul act al jocului, cu 3-0, dar rivala a revenit din nou şi a avut 6-4. Begu a salvat ambele mingi de meci, încă una la 6-7 şi s-a impus cu 9-7 în tie-break, după o partidă de trei ore şi jumătate.

Românca şi-a asigurat la Praga un premiu de 5.000 de dolari şi 60 de puncte WTA.