Suedia învinge lejer România

Naţionala de handbal masculin a României a fost învinsă de reprezentativa similară a Suediei, cu scorul de 33-30, joi seara, la Goeteborg, în preliminariile Campionatului European din 2022.
Suedia a condus la pauză cu 20-12, iar în minutul 35 diferenţa de pe tabelă a ajuns la zece goluri, 24-14. A urmat o perioadă remarcabilă a tricolorilor, care au reuşit şase goluri consecutive, apropiindu-se la 24-20 (42).

România a jucat de la egal la egal cu suedezii, dar nu a reuşit să se apropie la mai puţin de trei goluri (27-24, 29-26, 31-28, 32-29). În final, reprezentativa scandinavă s-a impus cu 33-30.

În celălalt meci din grupă, jucat miercuri, Muntenegru a dispus de Kosovo cu 32-25.Duminică, România va juca la Baia Mare cu Muntenegru.