Națională dependentă de o jucătoare nu face față cerințelor

România a pierdut și în fața Ungaria (24-26), după un meci echilibrat în care tricolorele au ratat mult prea mult din extreme. După ce Ungaria a condus aproape întreaga primă repriză, fetele pregătite de Bogdan Burcea au trecut în avantaj în minutul 26 (13-12), dar au rezistat doar 16 minute: în minutul 42, Ungaria conducea cu 18-17. Rezultatul a fost unul strâns până la 22-22, însă maghiarele au profitat de nenumăratele erori din ofensiva noastră și au obținut primele lor puncte în Grupa Principală II. România rămâne pe ultima poziție (0 puncte) și mai are de jucat un singur meci la Campionatul European (împotriva Olandei).

Aflată pe teren timp de 45 de minute, Cristina Neagu a înscris 5 goluri din 10 aruncări.

Procentajele din poartă:

Denisa Dedu: 36% (8/22)
Yuliya Dumanska: 27% (3/11)
Ana Măzăreanu 20% (1/5).

România:

Cele mai multe minute jucate: Lorena Ostase (52:39)
Cel mai bun procentaj ofensiv: Laura Ostase 89% (8/9)

Ce au spus Denisa Dedu și Lorena Ostase:

„Meciul a fost echilibrat, dar am făcut greşeli care ne-au costat, mai ales pe faza a doua. Jocul nostru întâmpină probleme, vom analiza după turneu şi sper să le punem la punct. Sunt foarte tristă. Fiecare încearcă să ajute echipa, dar mă întristează rezultatul final, pentru că performanţa individuală nu este mai importantă decât echipa. O victorie în acest meci conta mult pentru moralul nostru în perspectiva turneului preolimpic. Am avut deja meciuri care ne-au demoralizat, am avut şi momente bune, dar o victorie în acest meci ne-ar fi ajutat pentru viitor, pentru turneul preolimpic.

Nu ştiu dacă e vorba de lipsa de încredere în atac, eu sunt portar şi nu pot să-mi dau cu părerea despre atac. Sunt jucătoare cu nume, nu le lipseşte încrederea. Poate conexiunea nu o avem încă, dar sigur avem jucătoare de valoare. Clar însă că nu funcţionează anumite lucruri. Fiecare s-a străduit să-şi facă treaba. Eu am un gust amar prin prisma rezultatelor, nu e uşor să treci peste înfrângeri. Voi avea nevoie de câteva zile să trec peste. Poate au fost şi lucruri în interiorul echipei care au destabilizat jocul”, a declarat Denisa Dedu.

„Ne-am dorit foarte mult, neşansa a fost la noi. Sperăm să ne recuperăm pentru mâine (n.r. marţi, cu Olanda). Am jucat azi ultimele, mâine vom fi primele. Supărarea e foarte mare după înfrângere şi ne gândim la ce va fi mâine. Chiar nu ştiu ce s-a întâmplat în finalul jocului cu Ungaria, îmi pare rău”, a spus Lorena Ostase.