CSM-ul debutează în play-off cu un succes, conturat pe final

CSM U Oradea a început cu dreptul campania pentru o nouă medalie în ceea ce privește baschetul masculin. Bihorenii au câștigat luni în sala proprie cu scorul de 84-74 (14-16, 21-20, 22-22, 27-16) în fața celor de la SCM Timișoara. Disputa a contat pentru primul tur al plaz-off-ului iar pentru calificarea în semifinale, echipa orădeană mai are nevoie de un singur succes.

Debutul jocului a fost echilibrat, Timișiara a condus pe parcursul primului sfert și păreau că s-au adaptat mai bine la acest sistem de joc. Oradea a început curs ade urmărire dar mereu, Timișoara a găsiut soluția pentru a putea la respect adversarul. La pauză, oaspeții aveau un minim avantaj. Sfertul al treilea a fost ecxtre de echilibrat cu ambele formații încercând să se distanțeze pe tabelă, dar nereușind acest aspect. Abia în ultimele zece minute, experiența și luciditatea gazdelor a făcut ca aceștia să câștige un joc complicat, pe care l-au dominat din punct de vedere tactic. Cei mai buni marcatori ai învingătorilor au fost Broussard cu 20 puncte și Green 18 puncte, cei doi fiind decisivi pe final. Miercuri 19 mai va avea loc meciul secund, tot în aceeași locație.